MANŞET

Zonguldak’ta yeni canlı türü

Türk Bilim İnsanları, yeni bir yangıç türünü literatüre kazandırdı.

Kıbrıs Yaban Hayatı Araştırma Enstitüsü’nde görevli araknolog Kadir Boğaç Kunt ve Binali Yıldırım Üniversitesi Biyoloji Bölümü Dr.Öğretim Üyesi Mert Elverci, Zonguldak’ta Gökgöl Mağarası’nda farklı türlerle ilgili çalışma yürüttü.

Toplanan kabuklular sınıfından çift ayaklılar örneklerini, bu alanda uzman Öğretim Üyesi Prof.Dr.Murat Özbek, Dr.Öğretim Üyesi İsmail Aksu ve Dr.Öğretim Üyesi Hazel Baytaşoğlu ile paylaştı. Yapılan çalışmalar sonucu söz konusu canlıların dünyadaki türlerden farklı ve bugüne kadar tanımlanmamış bir tür olduğu anlaşıldı. Uluslararası hakemli bir dergide yayımlanan makale ile yeni yangıç türüne, Türkiye Mağaracılık Federasyonuna (TUMAF) ithafen “gammarus tumaf” adı verildi. 2019 yılında da Peynirlikönü Mağarası’nda yangıç türünde 2 farklı canlı tespit edilip ve bunlara “gammarus egmao” ve “gammarus deryae” isimleri verildi.

“Dünyada binden fazla türü var” 

Prof.Dr.Özbek, gammarusların genellikle serin kaynak suları, dereler ve göllerin kıyılarında yaşayan kabuklu “yangıç” ismi ile anılan canlılar olduğunu belirtti. Mağaranın turistler tarafından ziyaret edilmesinni bu canlıları olumsuz etkilediğinden bahseden Özbek, bu nadir türün koruma altına alınması gerektiğini de ifade etti. “Bu çalışmayla Gökgöl Mağarası’nda dünyada sadece orada bulunan bir tür bulunmuş oldu. Bu tür dışarıdan bakıldığında aynı cinse ait diğer türlere çok benziyor. Ülkemizde 51 farklı türü var bu canlının. Biz burada 52’ncisini bulmuş olduk.” Ekip arkadaşlarına teşekkür etmeyi de ihmal etmeyen Özbek” Burada bilim alemi tarafından bilinmeyen bir tür vardı, biz bunu bulduk. Bunlar güzel gelişmeler. Bundan önceki yıllarda ne yazık ki konu hakkında yetişmiş bilim adamı sayısı fazla değildi. Belki ondan dolayı yabancıların hakimiyeti altındaydı bu konular” diyerek sözlerini noktaladı.

Muhabir: Yaren Sude FİDAN