Güncel MANŞET ULUSAL

Zeren mezuniyet cübbesi ile değil ceset torbası ile çıktı !

Sabah

Aydın Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda günlerdir bozuk olduğu söylenilip öğrenciler tarafından şikayet edilen asansör içinde 16 öğrenci varken düştü.

Aydın’ın Efeler ilçesinde bulunan, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı (KYK) Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda asansör “kazası” meydana geldi. 

16 kişinin bindiği asansör düştü, 1 öğrenci hayatını kaybetti. Olayda yaşamını yitiren öğrencinin Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Zeren Ertaş olduğu belirlendi. 
Yaşanan facia sonrası öğrenciler yurt binası önünde toplandı. Zeren’in ölümünün ihmal olduğunu düşünen öğrenciler sloganlarla protesto yaptılar. Bölgeye çok sayıda polis sevk edildi.
Aydın Valisi Yakup Canbolat, AA’ya yaptığı açıklamada yurttaki 15 kişilik asansöre 16 kişinin bindiğini, asansörün birinci kattayken henüz kapı kapanmadan kaymaya başladığını belirtti. Vali Canbolat, bu sırada asansördeki öğrencilerden birinin panik halinde dışarı çıkmak isterken arada sıkışarak vefat ettiğini söyledi.
Gerekli müdahalelerin yapıldığını dile getiren Canbolat, “Tüm ekiplerimiz bölgede. Asansörün 21 Eylül’de bakımı yapılmış. Ama biz her halükarda Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma dışında, idari çalışma da başlatıyoruz. Konuyu her yönüyle araştırıp inceleyeceğiz” ifadelerini kullandı.
Konu ile ilgili konuşan makine mühendisleri ise bir asansöre 15 değil de 16 kişinin binmesinin bir sorun yaratmayacağını, sadece uyarı vereceğini dile getirdiler. Birçok bilirkişiye göre bir asansörün düşme riskine karşı birçok önlem olması gerektiğini ve sürekli kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.

Muhabir: Elif Rana KÖG