anasayfa Eğitim Fakülteden Haberler Güncel gunimedya Kültür-Yaşam MANŞET Üniversiteden Haberler

Yönetmen Sinan Sertel ve Oyuncu Haydar Şişman Tirebolu İletişim Fakültesi’nin konuğu oldu

Yönetmen Sinan Sertel ve Oyuncu Haydar Şişman’ın katılımıyla Giresun Üniversitesi (GRÜ) Tirebolu İletişim Fakültesi’nde “Mesleğe Yönelik Bir Oyuncu Bir Yönetmen” adlı söyleşi programı gerçekleştirildi.

Film ve sinema sektöründeki tecrübeleri konu alan program, Tirebolu İletişim Fakültesi Prof. Dr. Taner Karahasanoğlu Konferans Salonu’nda Dekan Prof. Dr. Nazım Elmas, fakülte öğretim üyeleri ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirildi. Yönetmen Sinan Sertel ve  Oyuncu Haydar Şişman program boyunca iletişim öğrencilerinin sorularını yanıtladılar.

Fotoğraf: Muhammet Ali Kaygusuz

Öğrencilerden gelen “Ekol sinema olarak Türkiye’nin gösterilmediğini biliyoruz. Neden ekol olarak Türk sineması gösterilmiyor?” sorusunu Sertel şöyle yanıtladı: “Dünya sinemasının diline karar veren ülkeler Fransa İtalya gibi ülkelerdir. Hollywood’a karşı bir dil üretimi söz konusu. İran sinemasında özgün dilin olması ise klasik anlatıya yaptıkları başkaldırıyla mümkün olmuştur. Türkiye en özgün zamanlarını Yeşil Çam döneminde yaşamıştır.”

Fotoğraf: Muhammet Ali Kaygusuz

Oyuncu Şişman ise kendisine yöneltilen “Oyunculuk eğitimi almak gerekli mi yoksa oyunculukta yetenek esas mıdır?” sorusunu şu sözlerle yanıtladı: “Bu sorunun bence net bir yanıtı yok. Bazı insanlar eğitim almalarına rağmen bu işte iyi olmaya bilir. Bazıları eğitim alınca daha iyi işlere imza atabilir. Ama bu kesin olarak eğitimle alakalı diyemem. En başta söylediğim gibi sorunun net bir yanıtı yok, çünkü bu tamamen kişinin kendisi ile ilgilidir.”

Söyleşi programının sonunda Dekan Prof. Dr. Nazım Elmas, Sinan Sertel ve Haydar Şişman’a teşekkür belgelerini takdim etti.

 

Haber: Ümmügülsün Ozan