MANŞET

YÖK Başkanı’ndan uzaktan öğretim açıklaması

Anadolu Ajansı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, 2022-2023 eğitim öğretim yılı bahar döneminin, yükseköğretim kurumlarının yetkili kurullarınca alınacak kararda, 20 Şubat günü uzaktan öğretime başlanabileceğini, nisan ayı başı itibari ile de şartların elverişli duruma gelmesi halinde hibrit öğretim sisteminin değerlendirilebileceğini açıkladı.

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen deprem sonrasında yükseköğretim kurumlarının uzaktan öğretime geçeceği açıklandı.

Etkilenen 11 ildeki yükseköğretim hakkında bilgi veren Erol Özvar, 376 bin 770 öğrencinin bu illerde kayıtlı olduğunu açıkladı. Bölgede ikametgahı olan veya eğitim gören toplam 631 bin 430 öğrencinin var olduğunu belirten Özvar, bu öğrencilerin depremden en çok etkilenen kitle içinde yer aldıklarını söyledi. Aileleri ile birlikte değerlendirildiği takdirde depremden zarar gören yükseköğretim öğrencisinin sayısının oldukça yüksek olduğunu ifade etti. Kaybedilen vatandaşların arasında öğrenciler ve öğretim üyeleri olduğunu, bazı öğrenci ve öğretim üyelerinin ise yakınlarını kaybettiğini belirten Özvar, bu konuda herhangi bir sayı açıklamanın şuan için doğru olmadığını söyledi.

”Hibrit eğitim seçeneği değerlendirilecek”

Özvar, 2022-2023 eğitim öğretim yılı bahar döneminin, yaşanan deprem dolayısıyla uzaktan tamamlanmasına karar verildiğini hatırlattı. 20 Şubat tarihinde eğitime uzaktan başlanabileceğini, şartların elverişli olduğu takdirde nisan ayı başında hibrit öğretimi görüşmek üzere tekrar değerlendirme yapılabileceğini açıkladı. Eğitimlerini, Yükseköğretimde Uygulamalı Eğitimler Çerçeve Yönetmeliği uyarınca devam eden programlardaki öğrencilerin eğitimlerine yüz yüze devam edeceklerini de sözlerine ekleyen Özvar, ”Bizler için önemli olan üniversitelerde normalleşme sürecinin bir an önce başlamasıdır” dedi.

Talep eden öğrencilerin bahar döneminde kayıtlarını dondurabileceklerini ve bu sürecin azami öğrenim sürelerinden düşülmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Üniversiteler birbiri ile eşleştirilecek

Özvar, depremden etkilenen illerdeki bir kısım üniversitelerin idari ve akademik görev yapmak, bilişim desteği sağlamak ve çalışmalar yapmak adına 8 üniversite ile eşleştirileceğini açıkladı. Eşleştirilecek üniversiteler ;

” İnönü Üniversitesi – Ankara Üniversitesi

Malatya Turgut Özal Üniversitesi – Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi – Gazi Üniversitesi

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi – Erciyes Üniversitesi

Adıyaman Üniversitesi – Atatürk Üniversitesi

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi – Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi

İskenderun Teknik Üniversitesi – Necmettin Erbakan Üniversitesi

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi – Eskişehir Osmangazi Üniversitesi” olarak açıklandı.

 

Muhabir: Yaren Sude FİDAN