Fakülteden Haberler MANŞET

Workshop Film Gösterimi

Fotoğraf: Büşra Alpdoğan

Prof.  Dr. Alev Fatoş Parsa;  “Eski çalışmalarıma baktığımda şimdi olsa yapmam dediğim çok şey var ancak yaparak öğreniyorsunuz, çekinmeyin üzerine gidin” sözleriyle filmlerin oluşturulması sırasında masa başı araştırma sürecinin önemine değindi.

Fotoğraf: Büşra Alpdoğan

Film gösterimi, Almanya’ya giden Türk işçilerinin anlatıldığı, Türkiye-Almanya çatışması yaşayan işçi ailelerin sorunlarını ve dönemin üç kuşağının görüşlerine de yer verildiği “Göçmen Kuşlar Dönüyor” adlı kısa filmle başladı.

Fotoğraf: Büşra Alpdoğan

2017 İzmir Uluslararası Film Festivali Kurmaca dalında birinci olan “Translator” filminin çözümlemesiyle konferans devam etti. Parsa; “Her şeyde basitlik çok önemli, filmde de öyle. Kompleks, karmaşık şeyler yapmayın; herkesin anlayacağı dilde yazmak göstermek lazım” önermelerinde bulunarak filmlerde diyalogların kısa ve net olmasına da  dikkat çeken Parsa ;“Anlatma göster film budur” ifadelerini kullandı. Ayrıca filmlerde duygulara, ajite yapılmadan seslenilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Fotoğraf: Büşra Alpdoğan

Film analiziyle beraber  Prof. Dr. A. Hülya Uğur Tanrıöver,  Dr. Öğr. Üyesi Ufuk Uğur ve Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa teşekkür belgelerini takdim etti.