SÖYLEŞİ

Van’da bir kadın muhtarı olmak

 

Van’ın Edremit ilçesinde 35 bin nüfusa sahip 6 bin konutluk Erenkent Mahallesi’nde muhtarlık yapan Öznur Pazarbaşı Bingöl, Doğu Anadolu bölgesinde kadın muhtar olarak görevinin zorluklarını, ailesinin ve yakın çevresinin tepkisini, gelecek için planlarını ve nasıl bu göreve başladığını kendisine sorduğumuz sorularla yanıtladı. 

 

Van ilinde 31 Mart yerel seçimleri itibariyle 1 olan kadın muhtar sayısı 4’e yükseldi. Türkiye genelinde ise kadın muhtar sayısı 53 bin muhtar arasında sadece 1123’ü kadın. Ülkemizde kadın olmanın yarattığı tabuları yıkan Öznur Pazarbaşı Bingöl sorularımızı cevapladı.

Öznur Pazarbaşı Bingöl kimdir? 

Türkiye’de yaklaşık 1123 kadın muhtar görev yapıyor

42 yaşında olmanın gururunu yaşayan bir anneyim. Üç çocuk annesiyim. Aslen Van Edremitliyim. İzmir’de büyüdüm, eğitimimi İzmir’de tamamladım. Büyük kızım üniversite öğrencisi, ortanca oğlum lise 3, küçük oğlum ise ana sınıfına gidiyor. Eşimle severek evlendik ve Van’a gelin geldim. 

Muhtarlık için adaylığınızı ilk koyduğunuzda sizi buna yönelten ne oldu?

Muhtarlıkta ilk dönemim. Muhtar olmaya bir önceki dönem 2014’ te karar verdim ve adaylığımı bıraktım. 30 aday vardı ve ben üçüncü oldum. Yani seçilemedim. 2019’da tekrar adaylığımı bırakarak, ailemin ve çevremin desteğini alarak bir kez daha aday oldum ve seçildim.

Doğu gibi bir yer de bir kadın muhtar olarak seçimi kazandıktan sonra neler hissettiniz?

35 bin nüfus ve 6 bin konutluk bölgede seçilmenin onuru ve gururunu yaşıyorum. Beni bu göreve layık görüp seçen oy kullanan, kullanmayan tüm Erenkent Mahalle sakinlerimize teşekkür ediyorum. Malum doğu bölgesinde yönetici ve seçilmiş bir kadın muhtar olmak bir ayrıcalıktır. Onca insanın sizi seçiyor olmasının, mutluluğun tarifi yoktur. Mahalle sakinlerimizle çok güzel diyaloglarımız var. Saygı ve sevgi içerisindeyim bunun için de minnettarım.

Muhtarlık yaptığınız ilk dönemle, şu an ki dönem yaptığınız çalışmalarda ve düşüncelerinizde ne gibi değişiklik oldu?

Muhtarlığı ilk kazandığım süreçte Edremit Belediye Başkanımız Selman Hasan Aslan’dan talebimiz doğrultusunda bize bir muhtarlık binası yaparak işe koyulduk. Mahallemizde birçok eksiğimiz vardı ve bu 3,5 yıllık süreçte birçok eksiklikler giderildi. Tabi herkesi memnun edemiyorsun. Bazen bazı talepler yerine getirilemeyebiliyor ama çok şükür ki bu konuda çok şanslıyım. 

Kazanıp gelmemizle birlikte gerek taleplerimiz doğrultusunda gerekse yetkililerin mahallemizi uygun görüp birçok kurumların mahallemize getirilmesini sağladık. Mahallemizde Toplum Merkezi, Aile Destek Merkezi, Çınar Evi, Yaşlı Bakım Merkezi, AVM’ler, Edremit İlçe Emniyet Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma Vakfı, Müftülük, Maliye Kaymakamlık, İl Çevre Şehircilik, İlçe Tarım, 112 Çağrı Merkezi, Edremit Belediyesi’ne ait birkaç hizmet kurumları ve birçok kurumlar mahallemize taşındı. Allah nasip ederse bu yıl temeli atılan hastanemizin önümüzdeki yıl yaz aylarında bitmesiyle işleve geçmesinden sonra herhangi bir eksiğimiz kalmıyor. Çalışma konusunda istek ve taleplerimiz doğrultusunda hep olumlu sonuçlar alarak hizmetler yapıldı. Ufak tefek pürüzler olacak. Onlar da zaten çözüm odaklı talepler doğrultusunda zamanla olacak işler.

Aileniz, eşiniz ve dostlarınız bu iş için karar verdiğinizde nasıl tepki verdiler?

Ailemle birlikte ortak karar alarak girişimde bulundum ve hala destekleri benimle olduğu için şanslıyım.

Mesleğiniz aile yaşantınızı nasıl etkiledi? Muhtarlıktan önce olduğu gibi ailenizle vakit geçirebiliyor musunuz?

Aile yaşantımı etkilemedi. Çünkü ailem hep yanımdaydı, destekleri fazlasıyla benimle. Mahalle sakinlerimize zaman ayırdığım gibi aileme de zaman ayırabiliyorum.

Bir sonraki dönem de adaylığınızı koymayı düşünüyor musunuz?

Bir sonraki dönem için henüz çok erken, hayırlısı” diyerek röportajı sonlandırdı. Yeni döneme açık kapı bıraktı. 

Haberin geneline baktığımızda kadınların, erkeklerin olduğu birçok alanda fırsat verildiğinde başarılı olabileceğini gösteren en güzel örneklerden biri. Toplumda yaratılan kadının işi ev hanımı olmaktır algısı Öznur Pınarbaşı Bingöl ve tabuları yıkan nice diğer kadınların başarılarıyla taçlanıyor.  

Muhabir :Emirhan Bilgin

 

yorum sayısı 3

Yorum yapmak için buraya tıklayın