anasayfa Güncel gunimedya MANŞET ULUSAL

Vali Ünlü’den kış lastiği uyarısı

Giresun Valisi Enver Ünlü 2918 sayılı Trafik Kanunu’nda yapılan değişiklikler nedeniyle her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında uygulanmakta olan “Kış Lastiği” konusunda araç sahiplerini uyardı.

Ünlü, “Ülkemizin iklim şartları göz önünde bulundurulduğunda trafik polislerince yapılacak olan denetimlerde, sadece ticari araçların kış lastiği denetimleri gerçekleştirilecek olan hususi araçlarla ilgili alınan kararlar tavsiye niteliğindedir. Karlı ve buzlu hava koşullarında kış lastiği önlemini almadan yola çıkan sürücülerimizin yolda kalması nedeniyle kurtarma faaliyetini yürüten kurumlara yük olduğu ve diğer sürücülerin hayatlarını da tehlikeye attığı görülmektedir” dedi.

Ünlü, kış Lastiği uygulamasıyla ilgili yapmış olduğu paylaşımda “01.12.2022 tarihinden itibaren kış lastiği uygulaması başlıyor. Lütfen araçlarınızın kışlık bakımlarını yaptırmayı ve mevsim şartlarına uygun lastik kullanmayı ihmal etmeyin” diyerek araç sahiplerine uyarıda bulundu.

Bu uyarıyla kazaların önüne geçmek ve sürüş güvenliği adına olumsuz yol şartlarında tüm sürücülerin kışlık lastik kullanımları, zincir, takoz ve çekme halatlarını da araçlarında bulundurmaları büyük önem arz etmektedir.

Muhabir: Derya KAYADELEN