anasayfa Fakülteden Haberler Güncel gunimedya MANŞET Üniversiteden Haberler

Ünlü Yönetmen Aytekin Çakmakçı Tirebolu’da

Altın Portakal, Altın Kelebek ve Altın Koza başta olmak üzere birçok ödülü bulunan Aytekin  Çakmakçı, Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencileriyle gerçekleştirdiği workshopta kısaca hayatından bahsederek deneyim ve bilgilerini aktardı. Düttürü Dünya, Muhsin Bey, Güneşe Köprü, Kan, Mum Kokulu Kadınlar adlı  filmlere ait bazı sahneleri izleterek yaşadığı zorlukları, çekim aşamalarını, yöntemlerini ve kamera arkasında yaşanılan anları paylaştı.

Fotoğraf : Süleyman ÖZKAN

Çakmakçı, ‘‘Bir karede mutlaka gölge olmalı. Gölgesiz bir kare boş sayfaya benzer. Görsellik yaratırken kişiye ulaşmaya çalışın, bunu başaramazsanız izleyiciye ulaşamazsınız. Ben kendim için film yapıyorum diyenleri sevmem, film başkaları için yapılır. Kendine ne kadar dürüstsen o kadar iyidir. Ben iyi bir iş yaptım diyebilmelisiniz.” ifadeleriyle öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

Fotoğraf : Süleyman ÖZKAN

Workshop’ta ayrıca atölye çalışması yapılarak yönetmenliğini Ömer Uğur’un ve görüntü yönetmenliğini de Aytekin Çakmakçı’nın üstlendiği bir ayrılık sahnesi kurgulanarak bu sahnenin nasıl planlandığı ve nasıl çekileceği uygulamalı olarak anlatıldı.

Fotoğraf : Süleyman ÖZKAN
Fotoğraf : Süleyman ÖZKAN

yorum sayısı 1.655

Yorum yapmak için buraya tıklayın