Fakülteden Haberler

Türklerde Hayat Ağacı İnancı ve Ağaç Süsleme Geleneği

Fakültemiz konferans salonunda 29 Aralık 2016 Perşembe günü saat 14.00’de İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Betül Karagöz’ün konuşmacı olarak katıldığı “Türklerde Hayat Ağacı İnancı ve Ağaç Süsleme Geleneği” konulu bir konferans gerçekleştirildi.

Dekanımız Prof. Dr. Bayram Kaya ve Dekan Yardımcımız Yrd. Doç. Dr. İsmail Cem Feridunoğlu, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Abbas Karaağaçlı’nın ve fakülte öğretim elemanlarımızın katıldığı konferansta Prof. Dr. Betül Karagöz ilk olarak; Hayat Ağacının anlamına ve bir egemenlik simgesi olarak ne ifade ettiği hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Ardından Hayat Ağacının, yaşamın bir parçası olarak hayatımızın her alanında; camilerde, çinilerde, hatta kilimlerde kullanılan desenlerde bile koruyucu bir simge olarak kullanılmakta olduğumuzu ve bunun kültürden kültüre farklıklar gösterdiğini dile getirdi.

Türkiye’de en çok kullanılan Hayat Ağacı motifinin kayın ağacı olduğunu vurgulayarak farklı toplumlarda da servi, sedir, zeytin, asma hurma, palmiye, kayın, nar, meşe vb. ağaçların hayat ağacını simgesi olarak kullandıklarını belirtti. Ayrıca Prof. Dr. Yerdelen, Hayat Ağacı; Doğu Türkistan, Orta Asya, Sümer, Hitit, Frig, Asur, Urartu, Grek, Roma, Bizans, Fars, İslam, Selçuk ve Osmanlı kültürlerinde ebedilik, edebi bekçilik simgesi olarak egemenliği ifade ettiğini hatta Türklerde ağaç süsleme geleneğinin Orta Asya’da 21 Aralık’ta gün dönümü kutlamaları için ağaç süsleme adetleri olduğunu söyledi. Son olarak Prof. Dr. Yerdelen; çoğunluğun değil, bilinçli çoğunluk olmanın önemli olduğunu söyleyerek konuşmasını noktaladı.

[huge_it_slider id=”13″]