Güncel MANŞET

Türkiye’nin Nobeli Ekrem İmamoğlu’na

Fotoğraf: Karadeniz Ereğli Belediyesi'nden alınmıştır

Karadeniz Ereğli Belediyesi tarafından her sene  düzenlenen  Uluslararası Sevgi Barış Dostluk Kültür ve Sanat Festivalinin bu sene 21.si gerçekleştirildi. Düzenlenen festivalde her sene olduğu gibi bu sene de o yılın en ses getiren kişisine ödül verildi. Türkiye’nin Nobeli olarak adlandırılan ödülün sahibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu oldu.

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık; Ereğli halkı 31 Mart’ta bana haber vermişti. “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız seçilmiştir” diye. Ereğli’yi pankartlarla donattı. Sıkıntılardan sonra yeniden seçime gidildi. Ama bütün Ereğli,  Zonguldak olarak İstanbul’da görevlerimizi yaptık ve inançlıydık. Bütün dualarımızı yol boyunca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı  Ekrem İmamoğlu içindi. Seçildi ve  büyük bir başarı kazandı. Nasıl Karadeniz Ereğli’de halk hareketiyle belediyeyi kazandıysak İstanbul’da da halk hareketiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Ekrem İmamoğlu kazandı. Değerli hemşerilerim kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün’de aramızda ona da kocaman bir alkış rica ediyorum. Kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Ereğli halkının Zonguldak’ın kendilerine gösterdiği ilgi için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra  ilk ziyaretini İstanbul dışında Karadeniz Ereğli’ye yaptı. Ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazandıktan sonra bu tarihe geçecektir İlk ödülünü Karadeniz Ereğli halkından alacaktır. Sayın Ekrem İmamoğlu siyasette kullandığınız sevgi dili, toplumun tüm kesimlerini kucaklayan yapınız, birlik ve beraberlik için gösterdiğiniz kararlı tutumluluk nedeniyle yüzyıllardır farklı kültürlere ev sahipliği yapan ve efsaneleri günümüze kadar ulaşan Karadeniz Ereğli halkı adına Sevgi Barış Dostluk ödüllerini sizlere sunmaktan onur duyuyorum. Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine.konularına değinerek Türkiye’nin Nobel ödülünü   İmamoğlu’na takdim etti.

Fotoğraf: Karadeniz Ereğli Belediyesi’nden alınmıştır

Ödülünü alan Ekrem İmamoğlu konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Dünyanın  En Kolay Şeyi İyi Cümleleri Kurmak”

“Sevgi dolusunuz. Barış, huzur ,mutluluk, dostluk. Sizlerle şunu paylaşmak istiyorum: Dünyanın bana göre en kolay şeyi iyi cümleleri ve iyi kelimeleri kurmak. Örneğin; şu güzel kızlara çok güzelsiniz demek, yakışıklı gençlere çok yakışıklısınız demek. Yani bir insanı görüp ona merhaba diyebilmek, nasılsın diyebilmek, yürekten kucaklayabilmek ve o insana güzel duygularını ifade edebilmek çok kolay. Zor olan kötü şeyler konuşmak. Bir insana kırıcı,döken şeyleri kurmak. Bir topluma hitap ederken onların moralini ayağa kaldırmak kolay. Ama bir toplumun moralini bozmak zor aslında. Uzun zamandır zorları yapıyoruz, milletimizin moralini bozmak için ne yazık ki bazı alanlarda kötü cümleler kullanmaktan geri durmuyoruz.  Ve bundan hepimiz şikayetçiyiz aslında. Size bir şey  söyleyeyim: En çok kim şikayetçi biliyor musunuz?  O işte bana el sallayan mini minnacık çocuklarımız. Çocuklarımız şikayetçi. Kötü cümle duymak istemiyorlar. Ben biliyorum, benim de bir küçük kızım var. Ben kendi adıma bu siyaset yolunda  yürürken İstanbul’a aday olduğumda toplumun ihtiyaçlarını konuşmak konusunda kendime söz verdim. Örneğin; rakibimiz veya benimle mücadele edenler kim,? Hiç düşünmedim bile. İnsanımla konuşmak; hemşerilerimle konuşmak, onların duygularını hissetmek ve onların duygularına hitap etmek, sorunlarını tespit etmek, sorunlarına çözüm olmak ve topluma moral vermek tek kullandığım dil bu oldu. Bundan vazgeçmedim”

“Adaletten Asla Vazgeçeyeceğim”

“Karadeniz Ereğli şahit ki hayatım boyunca bu güzel dilden vazgeçmeyeceğim. Asla vazgeçmeyeceğim. Doğrulardan, doğruları konuşmaktan vazgeçmeyeceğim. Ve göreceksiniz haktan, hukuktan ve adaletten asla vazgeçmeyeceğim. Şehrimize hizmet etmek on altı milyonluk bir kente hizmet etmenin aynı zamanda Türkiye’ye hizmet etmek olduğunu da biliyorum. Bunu başarmanın, İstanbul’u ayağa kaldırmanın aynı zamanda Türkiye’nin de motivasyonu olduğunu biliyorum. İstanbul insanlarının, o güzel topluluğun her yönüyle mutlu  olmasının Türkiye’yi de motive etmesi anlamına geldiğini biliyorum. Böyle çalışacağım ve göreceksiniz başaracağız. Kesinlikle başaracağız. Topluma olan inancımızdan hiçbir gün şüphe etmedik. Aynen 31 Mart’ta olduğu gibi ve 23 Haziran’da başardığımız gibi. İnancımız birkaç türlü çok büyüktü. Kesinlikle milletimizi doğruya karar vereceği noktasında bir gün bile şüphe etmedik.  Özellikle 23 Haziran’da demokrasi için milletimizin en doğru  kararı vereceğini biliyorduk.  Ve egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunu ispat edeceğini biliyorduk. Bu güzel cennet vatanın Karadeniz’in incisi Ereğli’deki vatandaşlarımızın bu heyecanını burada yaşamak benim için çok büyük onur. O yüzden bana bu ödülü veren Karadeniz Ereğli halkına, elbette ki bu festivalin jürisine ve de çok kıymetli Belediye Başkanı Halil Bey’e çok teşekkür ediyorum”

“Bayrağımızı Coşkuyla Taşıyacağız”

“İnsanlara bu güzel alanı sunabilmek,onlarla sanatçıların duygularını paylaşabilmek, bunlar güzel şeyler. Sanıyorum bir süre ara verilmiş, bir süre yapılmamış. Yapılınca ne kadar güzel değil mi? Yani müzikle buluşmak, sanatla buluşmak… Bakın burada omuz omuzasınız , yan yanasınız. Bazen sevinçle çığlıklar atacaksınız. Bazı şarkılarda, hüzünlerde yine kol kola böyle hem sallanacak hem birbirinizin dert ortağı olacaksınız. Bu nedir biliyor musunuz? Bu aynı zamanda millet olmaktır, millet! Onun için festivaller olacak, buluşmalar olacak, konserler olacak. Bayramları, dini bayramlarımızı maneviyatıyla yaşayacağız. Ve aynı zamanda milli bayramlarımızı coşkuyla yaşayacağız, coşkuyla! Bayrağımızı coşkuyla taşıyacağız’’

Fotoğraf: Karadeniz Ereğli Belediyesi’nden alınmıştır

“İstanbul’u Umut Haline Getirmek Zorundayız”

“Değerli dostlar, Ereğli’nin güzel insanları, Batı Karadeniz’in coşkulu güzel insanları, çok güzel çocuklar, gençler, hanımefendiler,beyefendiler yürekten teşekkür ediyorum sizlere. Asla unutmayınız büyük işler başarmak zorundayız. Çünkü dünyanın en genç nüfuslarından birine sahibiz. Ve özellikle gençler için bu ülkeyi ve bu güzel şehirleri, başta İstanbul’u umut haline getirmek zorundayız. Gençler hayallerini bu şehirlerde ve ülkemizde gerçekleştirmeliler. Onlara  eğitimde fırsat eşitliği vermeliyiz. İş bulmada fırsat eşitliği vermeliyiz. Liyakatla, adaletle bu şehirleri yönetmeli ve bizim gençlere gelecekle ilgili kafalarında en ufak bir tereddüt bırakmamalıyız. İşte bu şekilde yönetici olmaya başta bu gençlerin huzurunda, Tüm Ereğli’nin huzurunda söz veriyorum. Bana layık gördüğünüz ödülün karşılığını İstanbul’da hizmet ederken vermeyi hepinizin huzurunda söz veriyorum.  Hatamız olabilir. Ama hep başarıya koşmak için hepinizin huzurunda söz veriyorum. Adil bir yönetici; bu ülkeye layık bir yönetici, bayrağına, milletine, maneviyatına ve milli duygularına layık bir yönetici olmaya söz veriyorum. Cumhuriyetin ilkelerinden asla vazgeçmeyeceğime, insanların bu ülkede dostça, kardeşçe barış içerisinde yaşamalarına her zaman eşit fırsatlar tanıyan bir yönetici olmaya söz veriyorum. Değerli hemşerilerim, Karadeniz’in güzel insanları, aynı zamanda bir Türkiye Cumhuriyeti’nin genç bir evladı olarak, sizlerin hepinizin huzurunda söz veriyorum ki Mustafa Kemal Atatürk’ e layık bir yönetici olacağım. Söz veriyorum. Son olarak Ereğli’nin güzel insanları umut ediyorum yine burada buluşuruz. Umut ediyorum yine bu heyecanı Ereğli’de hep beraber yaşarız. Bizi takip etmeyi ihmal etmeyin. Bazen Ereğli’den bile bizi uyarmanızı isteriz. Türkiye’nin her yerinden bizi uyarmanızı isteriz. Seksen bir ilinden insanların yaşadığı bir kenttir İstanbul . Dolayısıyla İstanbul’un seksen bir ilinden gelen insanlarından hepinize selamlar getirdim”

“Her Şey Çok Güzel Olacak!”

“Son olarak hiçbir zaman bıkmayın ve doğrulardan asla vazgeçmeyin. Her zaman akıldan ve bilimden yana olalım. Her zaman cesaretli ve yürekli olalım. Her zaman unutmayın ki enerjinizi yüksek tutun. Ne demiştik: Gençliğimiz var. Gençliğimizin her zaman o güzel  enerjisini dimdik ayakta tutun. Ve göreceksiniz, bu ülkede çok güzel görevler yapacağız. Hiç kimseyi birbirinden ayırmadan, nerede, hangi siyasi görüşte, hangi etnik kökende olursa olsun herkese sevgiyle, saygıyla, dostlukla yaklaşacağız. Hepinizi çok seviyorum. Hepinize teşekkür ediyorum. Son olarak Ereğli’den bir mesajla ayrılmak istiyorum; Her şey çok güzel olacak.”

Haber: Cansu Sezgin