Güncel MANŞET

Türkiye’nin İlk Engelli Belediye Başkanı Turan Hançerli ile Söyleşi

1993 yılında geçirdiği kaza sonucu iki kolunu kaybeden ve azmiyle engelleri aşıp başarılara ulaşan, daha önceki dönemlerde Sivil Toplum Kuruluşları, Dernekler ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) içerisinde birçok görev üstlenen, Türkiye’nin ilk engelli Belediye Başkanı Turan Hançerli ile söyleşi gerçekleştirdik.     

Okuyucular adına kısaca Turan Hançerli kimdir?

Avcılar Belediye Başkanıyım. Avukatım, evliyim ve iki çocuk babasıyım. 25 yıl sivil toplumda çalışmalar yürüttükten sonra belediye başkanı olmak sıfatıyla üyeliklerini durduran, siyaseti aktif yapmaya başlayan biriyim. 25 yıl sivil toplumda özellikle engellilik alanında çalıştım. Ben de kaza geçirmiş ve engelli olmuş biriyim. Dolayısıyla ‘Damdan düşenin halini damdan düşen anlar’ özdeyişine uygun bir şekilde; kazadan sonra hep engellilerin ve yaşlıların tüm dezavantajlarında, haklı mücadelelerinde yanlarında yer aldım.

Siyasete başlama süreciniz nasıl oldu?

2009 yılı itibariyle siyasete girme kararını verdim. Nedeni şuydu: Sivil toplumda çok iyi işler yapıyorduk ama sivil toplum zayıftı. Sivil toplumun siyaset tarafından sıkıştırılmasını siyasetin güçlü yapısını ve siyasete mahkum olma durumunu gördüm. Asıl güçlü olanın siyaset olduğunu fakat güçlü olan siyaset kurumunun gerekli uygun hizmetleri yürütmediğini gördüm. Sivil toplumdaki iyi enerjinin; siyasette yer bulması gerektiğini düşünüp siyasete başladık. Sırasıyla Cumhuriyet Halk Partisinde de çeşitli görevlerde bulundum. 2014 yılında Avcılar Belediyesi Meclis üyesi seçildim. 10 ay kadar bu görevi yaptım. 24 Haziranda milletvekili adayıydım. Son seçimlerde de Avcılar Belediye Başkanı seçildim.

Eşit Olanaklar Sunulduğunda Engellilerde Başarılı Olacaktır

Türkiye’nin ilk engelli belediye başkanı olarak Avcılar’da bir başarı elde ettiniz. Bu durum size ne hissettirdi?

İlk olmak istemezdim. Keşke ilk olmasaydık. Aslında bu şunu işaret ediyor: Engellilerin toplum yaşamından eşit yararlanamadığının açık kanıtı bu. Bu eşitsizlik durumu sadece engellilere özgü bir şey değil. Aynı şeyi kadınlarda yaşıyorlar. Kadınlarda eşitlik mücadelelerini uzun yıllardır veriyorlar. Onlarda siyasette çok güçlü bir şekilde yer alamıyorlar. Yine diğer dezavantaj ise siyasette işçilerin, yoksulların çok eşit temsil edilmediğidir. Dolayısıyla eşitsizlik sadece bir yerde kalmıyor. Eşitsizlik her alanda var. Biz bu eşitsizlik içerisinde hiç temsil edilmeyen grubun içerisinden seçilen biri olarak bu taraftan da seçilmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Özellikle engelliler tüm Türkiye’de ve Dünya’da bunun önemli bir adım olduğunu ve özellikle engellilere bakışı değiştirdiğini, değiştireceğini düşünüyorlar ve umutlular. Yani eşit olanaklar sunulduğunda engellilerin de başarılı olabileceğini göstermesi bakımından önemli bir durum.

Çözümlerin Doğru Üretilmesinde Farkındalık Yaratacağız

Sizce engelli vatandaşların yaşamlarında karşılaştıkları en büyük sorun nedir? Avcılarda bu sorunları yaşamamaları adına neler yapacaksınız?

Engelli bireylerin yaşadığı sorunlar, engelsiz bireyin yaşadığı sorunlardan farklı değil. Ama derece farkları var. Engelliler yaşadığı sorunları daha katmerli, daha ciddi bir şekilde yaşıyorlar. Türkiye’nin temel sorunu işsizlik ve gelir adaletsizliği olarak ifade edilebilir. Dolayısıyla bu sorun engellilerin de yaşadığı en temel sorunlardandır. Engelliler bu sorunu yakından ve yakıcı bir şekilde yaşarlar. Gençlik içerisinde de işsizlik oranına baktığımızda, aynı sorunu gençlerde yakıcı bir şekilde yaşıyorlar. Aslında sorunların çözümlerine ilişkin bütüncül olmayan yaklaşım sağlıyorlar. Engellilerin bireysel olarak yaşadığı sorunlara odaklanıyorlar. Fakat bütüncül olarak yaklaşılması gerekiyor. Tüm toplumun yaşadığı sorunların bir parçası olarak engelliler sorun yaşıyorlar. Tabi ki biz tüm işsizlikle mücadele edeceğiz. Daha dikkat ederek, özen göstererek engellilerin işsizliği konusunda ayrıca çalışacağız. Yine sağlık hizmetlerinin kalitesi ve sağlık hizmetlerinin erişilebilirliği ülkemizin en önemli problemlerinden biridir. Engelliler sağlık sorunlarından dolayı bu problemi daha ciddi yaşıyorlar. Örneğin; tekerlekli sandalye ve akülü sandalye Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanması gereken ihtiyaçlardır. Türkiye’de sorduğunuz 100 engelliden 98’i SGK tarafından sağlandığını değilde yardım kuruluşlarını söyler. Bu sorunda önemli sorunlardan birisi. Yine eğitim sorunu herkesin sorunu olduğu gibi engellilerinde en temel sorunlarındandır. Yine engellilerin tüm haklara erişiminin olmazsa olmazı olan erişilebilirlik meselesi temel sorundur. Bunların tamamına ilişkin biz Avcılar’da çalışmalar yapacağız. Engellilerin eşit yaşam koşullarına ve yaşamdan eşit yararlanmalarını sağlamak için elimizden geleni yapacağız. Daha çokta bu meselelerin doğru tartışılması ve çözüm önerilerinin doğru üretilmesi hususunda da farkındalık yaratmaya çalışacağız.

“Asla Umutlarını Kaybetmesinler”

Engelli vatandaşlara, bu başarılarınız sonucunda güç vermek adına söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Engelli bireylere söyleyeceğim şey şu: Hayatta çok zorluklar olacak, sıkıntılar hep olacak. Asla umutlarını kaybetmesinler. Çalışmaktan, mücadele etmekten vazgeçmesinler. Zorlukları yendikçe, zorlukların üstesinden geldikçe, daha zor olan şeylerin de ne kadar kolay çözüleceğini anlayacaklar. Zorluklarda tıpkı zor matematik problemi gibidir. Öğrendiğinizde ve bir iki alıştırma yaptıktan sonra artık o matematik problemi nasıl zor gelmiyorsa, hayatta karşılaştığımız zorluklarda böyle. Aştıkça, yendikçe ve zorluk karşısında dirayetli, güçlü durdukça o zorlukların birer birer kalktığını görecekler.

Son olarak Avcılar’ın ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan İstanbulda ki konumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Avcılar İstanbul’un en güzel ilçesi. Avcılar tarih boyunca göç yolu üzerinde ve göçün duraklama merkezi konumundadır. İstanbul’a girişten önceki son konaklama yeri, Avrupa’ya geçiş noktası. Avcıların’da bir kötü talihi var: 1999 depremi. Bu olumsuz bir deneyim olmuş Avcılar’a. Biraz değer kaybetmiş, biraz ivme kaybetmiş. Ama Avcılar gerek elli bini aşkın üniversite öğrencisi ile gerekse bir yanında gök bir yanında denizi ile ve gerekse sosyokültürel konulara duyarlı halkıyla, potansiyeli yüksek bir kent. Biz önümüzdeki yıllarda bu potansiyeli açığa çıkarıp Avcılar’ın yeniden 1999 öncesindeki güçlü ve çekim merkezi olma haline kavuşturmak için çalışacağız. Bu potansiyel Avcılar’da var. Biz bunu ortaya çıkaracağız. Avcılar 1999 depremi öncesindeki görkem ve ihtişamına kavuşacak.

 

Haber: Şefik Durdu