anasayfa Güncel gunimedya MANŞET Sağlık ULUSAL

Türkiye’nin gündemindeki hastalık : Uyuz

ARŞİV

Türkiye’nin gündemine yerleşmiş olan ‘’Uyuz Hastalığı’’, ortak kullanım alanlarının baş düşmanı olarak görülen bir boyutta. Şiddetli bir kaşıntı ile kendisini belli eden hastalık, son zamanlarda artışa geçmiş durumda. 

Türkiye’de son dönemlerde yüzde ellilik bir artış yaşanan ‘’Uyuz Hastalığı’’ , vatandaşların dikkatini çekti ve tedbir alma yollarını araştırmaya başladı. Tedaviye başlanmadan iyileşmediği bilinen bu hastalık, ülkemizde beş yıldır ilerlemekte ve son üç sene içerisinde neredeyse salgın boyutuna ulaşmış durumda. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Profesör Dr. Faruk Yorulmaz, uyuz ile ilgili bilgilendirmelerini yaparak, bulaşma ve korunma yollarını da açıkladı.

Uyuz nedir?

Profesör Dr.Faruk Yorulmaz ‘’Uyuz Böceği ismini verdiğimiz bir böceğin, insanların derisine yerleşerek deri altında kendisine kanallar, yollar açması ve bu yollarla, o böceklerin yumurtalarını bırakarak şiddetli kaşıntı ile seyreden bir parazit hastalığı’’ sözleri ile uyuz hastalığını açıkladı. Toplumlarda kimi zaman, belli dönemlerde yaygınlaştığını, salgına dönüşebildiğini ifade eden Yorulmaz, bu hastalığın öldürücü olmadığını fakat liddetli kaşıntı nedeni ile insanları ciddi bir şekilde rahatsız edebildiğini de sözlerine ekledi.

Uyuz nereden ve nasıl bulaşır?

Yorulmaz, hastalığın bulaşmasının ancak uyuz böceği taşıyan bir başka kişi ile temas halinde bulunulduğunda ve o kişinin kullanmış olduğu eşyaların kullanımı ile gerçekleşebileceğini belirtti. El ele tutuşma, sarılma gibi olayların en önemli etken olduğunu sözlerine ekleyen Yorulmaz, her salgın döneminde yapılan ‘’sosyal mesafe’’ uyarısının bu hastalık için de geçerli olduğunu vurguladı. Hastalığı taşıyan veya şüphesi olan kişilerin bir başkası ile arasına bir müddet mesafe koymasının daha sağlıklı olacağını belirtti. Uyuz olan kişinin tedavisine en kısa sürede başlamasının ve bu tedaviyi aksatmamasının en doğru yol olduğunu da sözlerine ekledi.

Hayvanlardaki uyuz hastalığı, insanlara bulaşır mı? Belirtiler nelerdir?

Hayvanlarda görülen uyuzun insanlara bulaşmadığını söyleyen Yorulmaz, ‘’Böyle bir olay sadece söylentiden ibaret. Hayvanlarda da görülen bir uyuz türü vardır. Ama hayvan uyuzu, insanlarda hastalık yapmaz’’ sözleri ile bu hastalığın insanlar ve hayvanlar için iki farklı tür olduğunu belirtti.

Belirtilerinin ise; şiddetli bir kaşıntı ile kendisini gösterdiğini belirterek, bu kaşıntının özellikle eklem yerlerinde ve sıcak bölgelerde olduğunu ifade etti. Kaşıntının çoğunlukla gece artış göstermesinin sebebini ise ‘’Özellikle en sıcak ortamların yaşandığı, gece yorganın altında sıcaklık daha yüksek olduğu için, kaşıntı insanları uyutmayacak ve uykudan uyandıracak kadar şiddetli ortaya çıkar’’ sözleri ile açıkladı.

Uyuz vakaları neden bu kadar artışa geçti?

Yaşanan artışların okulların açılması ile var olan vakaların, çocukların bir araya gelmesi ve pandemi dönemi bitişi ile insanların daha sık bir araya gelmesi ile ilişkili olduğunu belirten Yorulmaz, Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde bu artışın yaşandığını sözlerine ekledi.

Muhabir : Yaren Sude FİDAN