Fakülteden Haberler Kültür-Yaşam MANŞET

Türkiye’de Sinema Sektörü

Aytekin Çakmakçı, Türk Sinemasının günümüzdeki durumu hakkında ; “Yüzyıl boyunca Türk Sinemasını ayakta tutan kadın oldu. Türk Sinemacıları bu alanda kadınlarımızı kaybetmiş gibi görünüyor. Onları sinemaya tekrar kazandırmak için Eski Türk Sinemasının sıcak insan ilişkilerini içinde barındıran konuları filmografiye çekmekte fayda görüyorum.” ifadelerinde bulundu.

Fotoğraf: Kübra Beyza Kaçmaz

Devamında, son yıllarda Altın Portakal Film Festivalinde yaşanılanlar da  göz önüne alındığında Türk Sinemasındaki ideolojik  kutuplaşmanın varlığına dair,  “Bu sektörde kesinlikle ideolojik bir kutuplaşma var. Herkesin kendince haklı olduğunu düşünüyorum. Sonuçta herkes kendi ideolojileri doğrultusunda hareket ediyor ve kendi doğrularında ilerliyorlar. Hala devam eden bu çatışmanın Türk sinemasında ciddi bir hasar oluşturduğunu düşünüyorum ve bu yolculukta İstanbul hariç büyük kentlerde bürokrasinin sinema sanatını bozduğuna inanıyorum. Özellikle üniversiteler kendini gözden geçirmeli.” konularının altını çizdi.

Fotoğraf: Kübra Beyza Kaçmaz

İlerleyen dakikalarda Aytekin Çakmakçı “Ayla”  filmi hakkında bir değerlendirmede bulunarak; “Filmin tamamını izlemeye fırsatım olmadı ama piyasaya sürüldüğü andan itibaren çok sağlıklı bir çıkış yaptığını düşünüyorum. İzlediğim kısmı hakkında konuşacak olursam özenilmiş bir yapım. Çok daha iyi olabilir miydi diye soracak olursak daha iyisi elbette yapılabilirdi. Duygu sömürüsü olduğunu düşünenler var. Böyle eleştiriler illaki olacak ama iyi niyetle yola çıkılmış. Bu bakımdan benim desteklediğim üretimlerden bir tanesi.” diyerek filmin görüntü açısından daha iyi olabileceği konusuna da ayrıca değindi.

Fotoğraf: Kübra Beyza Kaçmaz