SÖYLEŞİ

“Türkiye liyakatin değil, kişisel isteklerle kadroların doldurulduğu bir ülke haline getirildi”

Emine Gülizar Emecen

İstanbul CHP Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Emine Gülizar Emecan ile bir söyleşi gerçekleştirdik. 100. yıl beklentilerden ve seçim hazırlıklarından bahseden Emecan, millet ittifakına da değindi.

Sizleri ve bizleri Cumhuriyet’in 100. Yılında nasıl bir seçim bekliyor?

Cumhuriyetimizin 100. Yılında özgür, demokratik, halkın iradesine hiçbir yolla, hiçbir baskı mekanizmasıyla ket vurulmaya çalışılmayan bir seçim arzu ediyoruz. Önümüzdeki seçimlerin yurttaşın iradesine sahip çıktığımız, çoğulcu ve demokratik bir yapıda gerçekleştirilmesi için var gücümüzle çalışıyoruz.

100.Yıl beklentileriniz neler?

Cumhuriyetin 100. yılı adına yakışır, yani cumhuriyetin tüm değerleri ve kazanımlarına sahip çıkılan şekilde yaşanmalı. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Mustafa Kemal Atatürk’e yakışır, muasır medeniyetler seviyesine çıktığımız, demokratik, özgür, laik ve bağımsız bir Türkiye için çalışıyoruz. Cumhuriyetin 100. Yılında, kurucu iradenin öncülüğünde ve Atatürk’ün liderliğinde halkımızın eşsiz bir mücadele ile kazandığı bağımsızlığını eşsiz bir demokrasi ile taçlandıracağız. Ekonomik bağımsızlığını elde etmiş, bilimi önceleyen, adil gelir dağılımının sağlandığı, hukuk devleti normlarının tekrar tesis edildiği, adaletin hüküm sürdüğü bir Türkiye’ye tekrar kavuşacağız.

Meclis’te seçim hazırlıkları nasıl gidiyor?

Meclis çalışmalarımız yoğun şekilde devam ediyor. 2023 yılı bütçesi tamamlandı. İktidar, yaklaşan seçim nedeniyle 20 yıldır çözmediği sorunları “çözüyormuş” gibi yaptığı yasaları bir gecede TBMM bünyesinden geçirmeye çalışıyor. Bütün mücadelemiz bu zihniyetle…

Hem muhalefet partileri tarafından hem de iktidar tarafından Meclis içerisinde nasıl bir hava var, seçim moduna geçilmiş durumda mı?

Meclis seçim moduna geçti tabii ki. Yaşanan kargaşa da bize maalesef bunu gösteriyor. Apar topar “torba” adı altında geçirilmeye çalışılan düzenlemeler, yasalarla boğuşuyoruz. Anlık ve palyatif çözümler sunan iktidarın karşısında sağlam adımlarla, doğru düzenlemelerle, kalıcı çözümlerle dimdik durmaya çalışıyoruz.

 Millet ittifakının üyesi bir partinin milletvekilisiniz. Bu ittifak neden gerekli? Bu birliktelik uyum içinde mi?

 İttifaklar artık Türkiye siyasetinin bir parçası. Altılı masa olarak, demokrasi çerçevesinde daha aydınlık bir Türkiye için uyum içerisinde çalışıyoruz.

Bakanlık ve YÖK bütçeleri görüşmeleri sırasında söz alıp, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e sorduğunuz “Tirebolu İletişim Fakültesi 4,5 yıldır YÖK Yasası ve teamüllere aykırı şekilde vekil dekan tarafından, hem de iletişim mezunu olmayan bir dekan tarafından yönetiliyor. Bu ısrarın sebebi nedir?” sorusunun cevabını alabildiniz mi?

Sayın Bakan soruma yanıt olarak “kadro yetersizliği” olduğunu belirtti. Dekanların rektörler tarafından önerilen isimlerden seçildiği ve bu nedenle Tirebolu İletişim Fakültesi Dekanının da aynı yöntemle seçildiği belirtildi. Bu açıklama bile başlı başına yeterli aslında. Türkiye maalesef liyakatin değil, kişisel isteklerle kadroların doldurulduğu, talan edildiği bir ülke haline getirildi. Çabamız tam da bu durumu düzeltmek aslında.

Gazetecilerin kadın siyasetçilere yönelik negatif bir tutumu olduğunu düşünüyor musunuz?

Türkiye’de maalesef her alanda kadınlara yönelik baskı ve mobinge rastlıyoruz. Gazetecilerden bizlere yönelik böyle bir baskıya ya da negatif bir tavra rastladığımızı söyleyemem.

Muhabir: Çağla ÖZTÜRK

yorum sayısı 5

Yorum yapmak için buraya tıklayın