AKTUEL MANŞET Sağlık

Türkiye “Büyük Eczacı Mitingi” 14 yıl sonra Ankara’da yapıldı

Türkiye’nin her ilinden gelen eczacı odaları, 54 eczacı odası olarak Ankara’nın Çankaya ilçesindeki Anıtpark’ta buluştu. Miting düzenleyerek isteklerini ve şikayetlerini “Dur de, tükeniyoruz” pankartları ve konuşma metinleriyle dile getirdiler.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, milletvekilleri, eczacılık fakülte öğrencileri, çok sayıda yurttaşın ve toplamında 54 eczacı odasının katılım sağladığı mitingde konu eczacıların ilaç alım ve satımda yaşadığı zorluklar, denetimsiz eczacılık bölümlerinin açılması ve bu yüzden mesleklerinin değersizleştirilmesiydi. Eczacılar ilaç fiyatlarının değişmediğini, kar odaklı bir satış yapamadıklarını ve ekonomik şartlarının sıkıntıya girdiğini belirttiler.

Giresun bölgesi Eczacı Odası Başkanı Çağrı Unat, miting sonrası yaptığı açıklamada, “Bugün eczacılık mesleğinin bana göre Türkiye’deki tarihi günlerinden bir tanesi oldu. Çünkü Türkiye’deki eczacılık problemlerinin çözülmesi için bir eylem yolu seçildi” dedi.

Yapılan miting hakkında da şöyle konuştu: “27 Kasım, bu gün Türkiye Büyük Eczacı Mitingi’ni Ankara Anıtpark’ta gerçekleştirdik. Buraya Türk Eczacılar Birliği’ne (TEB) bağlı 54 tane eczacı odası 81 ilin tamamından eczacı odalarına bağlı üye olan eczacılar, eczanesi olan eczacılar, kamuda çalışan eczacılar, özel hastanede çalışan eczacılar, aynı zamanda eczacılarımızın yakınları, arkadaşları ve aileleri katıldı” dedikten sonra Çağrı Unat, toplamında 25 bini aşkın insanın mitinge katılım sağladığına vurgu yaptı.

Çağrı Unat yapılan mitingde eczacıların iki önemli kriteri olduğunu şu sözlerle belirtti, “İlki, ilaç fiyat kararnamesi dediğimiz 2004 yılında imzalanmış olan kararnamenin güncel döviz kurları üzerinden güncellenmesi. İkincisi ise kamuda çalışan eczacıların özlük haklarının diğer sağlık çalışanları gibi düzenleyerek iyileştirilmesi” dedi.

Yapılan mitinge dair açıklamada bulunan Unat yapmış oldukları bu mitingde seslerini duyurmaya çalıştıklarını ve gerekli müzakerelerde bulunmaya devam edeceklerini belirtti.

 

Muhabir: Emirhan BİLGİN