Eğitim

Türk Eğitim-Bir -Sen ve Türk-Eğitim-SenTirebolu Temsilcileriyle TEOG Söyleşisi

 

Yıllardır ülkemizde her zaman gündemin ilk sıralarında yer almış bir konu eğitim sistemi. Yapılan yatırımlara ve değişikliklere rağmen halen düzenli bir çözüm bulunmuş değil. Hem öğrencilerin hem de ailelerin kafasında her defasında birçok soru işareti bırakan değişikliklerin son adımını değerlendirmeleri için Gunimedya ekibi olarak  Tirebolu Halk Eğitim Müdürü Eğitim Bir-Sen Temsilcisi Ömer Hamzaoğlu ile Tirebolu Karakaya Ortaokulu Müdürü ve aynı zamanda Eğitim-Sen Temsilcisi Süleyman Çetinkaya ile görüştük.

 

Öğrenciler 2017 yılında bir dönem içerisinde üç farklı seviye belirleme sınavına giriyorlardı ve 2018 yılı içerisinde de bambaşka bir sistemle karşı karşıyalar.Bu bakımdan TEOG sınavını kaldırılmasıyla ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?

 

 

Hamzaoğlu: TEOG sınavı merkezi sistem  içerisinde son yılların  en iyi yöntemi aynı zamanda öğrenciye baskı ve stres anlamında en yararlı sistemiydi.Sorun TEOG sisteminin kaldırılmış olması değil aksine her öğrenciyi TEOG’dan aldığı puana göre yerleştirme yani merkezi yerleştirme sisteminde.TEOG sınavının şu anda bu şekilde kaldırılmasını desteklemiyorum ama bu sınav güzel bir sistem  ve merkezi yerleştirmenin  düzenlenmesi gerekiyor.

Çetinkaya : TEOG sınavının kaldırılmasına ilişkin  yeni gelecek olan sistem henüz belli  değil.Veliler durum hakkında net bilgileri olmadığı için motivasyon sıkıntısı çekmektedir.Okul olarak her türlü sonuca hazır çalışmalarımız devam etmektedir.Eğer bir sınav olacaksa TEOG gibi olmalıdır.Her öğrenci kendi okulunda,kendi sırasında sınava girmelidir.

 

Sizce yapılan değişikliklerin çocuklar açısından avantajları ya da dezavantajları nelerdir?

 

Hamzaoğlu: Çocuklar açısından değerlendirdiğimde bir kayıpları yok.Bu sistem iyi uygulanıp oturtulduğu takdirde başarılı bir sonuç verebilir. Açıklı uçlu soru sormaktansa;seçmeli,boşluk doldurma ve açık uçlu sorular da sorulabilirdi.Şu anda kesin bir şeyin yok ama sıkıntının merkezi yerleştirmede olduğunu söyleyebilirim.

Çetinkaya: Çoktan seçmeli sorular da zeki öğrenci seçilmiş olmadığını her öğretmen bilir.Öğretmenlerin notuna güvenmek gerekir diye düşünüyorum. Özel okulların yeterince objektif olamayacağı kaygısı oluşmaktadır.Maddi bir bağlantı olduğu için üst limitler her zaman zorlanır.

 

Öğrencilerin anne ve babalarının sınav yönelik yatırımlar yaptığını biliyoruz. Bu bağlamda TEOG aileleri hakkında ne düşünüyorsunuz ? Çocuklar açısından da değerlendirdiğiniz de sonuç olarak çoktan seçmeli de bir şansları vardı ama şimdi klasik sorularda  o da yok,sizce mağdur değiller mi?

 

Hamzaoğlu: TEOG sisteminin değişmesi, aileler için bu zamana kadar yapmış oldukları yatırımların ve hazırlıkların boşa çıkacağı anlamı çıkmasın.Çünkü o çocuk için yine bir kazanım olarak kaldı.Ancak bir boşluk olması ailelerin kafasında soru işareti oluşturdu.Bakanlığın bu anlamda daha iyi hazırlık yapıp sistemi  kaldırıp yerine bunu koyuyoruz demesi o aileleri ve  insanları daha iyi rahatlatırdı.Ama şuna emin olun çocuklar kursa gittiler, hazırlık yaptılar ama boşa gitmedi.Sonuçta sorular aynı konulardan çıkacak hiçbir şey değişmeyecek.Amaç çoktan seçmeli de  yapılan, bilinmese de işaretlenen sorulardan arınarak daha bilinçli bir şekilde öğrenciye eleştirel bir yaklaşım kazandırarak  sorulara cevap verebilmektir.Açık uçlu sorular mutlaka olmalı.Yani sadece eline kalemi alıp  seçenek işaretlemekle bu işler olmaz, çocukları ölçme ve değerlendirme anlamında bu sistem pozitif şeyler katabilir ama hazırlık düzeyinde sorgulanabilir.

Çetinkaya: Evet,kuralları belli olmayan bir oyuna başladılar.En kötü plan plansızlıktan daha iyidir.Ucu açık sorular sorulabilir ancak okunması uzun bir zaman alır.Okunma ve puanlama şekline itirazlar olur.Mahkeme süreçleri oluşur diye düşünüyorum.

 

Yeni gelecek olan sistemin ne kadar adaletli olacağını  düşünüyorsunuz?

 

Hamzaoğlu: Yeni gelecek olan sınav  sisteminin TEOG’dan farklı olmayacağını düşünüyorum.Sınav klasik bir sistem içerisinden yapılacak.Bakanlık bir kaç yıldır bunun üzerinde çalışıyor ve öğretmenlerin bazılarına bu sistemle ilgili seminerler verildiğini, buna dair hazırlık yapıldığını da biliyoruz.TEOG’da hep çoktan seçmeli sorular soruluyor bunun arasına açık uçlu sorular ekleyelimle beraber  yola çıkıldı.

Çetinkaya: Sistem belli olmadı için henüz kesin bir fikir yürütemiyoruz.Temennimiz adil olmasından yana.

 

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı ?

 

Hamzaoğlu: Sistemler her zaman değişir önemli olan eleme yapmaktır. TEOG  sistemi sınav stresini  en az yaşatan sınavıydı.Yerine ne gelirse gelsin bir eleme yapılacaktır.Bazı okullara gidebilmek için bir elemeden geçilecektir.Ama şunu unutmayalım ülkenin eğitim sistemiyle ilgili değişiklikler yapılırken sendikalar,eğitimciler,bakanlar en iyi eğitim ve öğretim için çalıştı.

Çetinkaya: En kısa zaman diliminde belli olursa biz eğitimciler ,veliler ve öğrenciler üzerindeki baskılar azalır.Çalışmalarımız daha verimli geçer.Sonuca yönelik planlar yaparız.Bizim için sadece sekizinci sınıflar değil bütün öğrencilerimiz değerlidir ve özeldir ifadelerine yer verildi.

yorum sayısı 2.254

Yorum yapmak için buraya tıklayın