MANŞET

TSO BAŞKANINDAN ‘KAYIT DIŞI TİCARET’ UYARISI

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, “Ticaret odası ve esnaf odası üyelerinin en önemli sorunlarından biri de kayıt dışı ticaretin her geçen gün artmasıdır.” dedi.

TSO Başkanı Çakırmelikoğlu, kayıt dışı ticaretin görmezden gelinemeyecek boyuta ulaştığını belirtti. Bu konuda değerlendirmelerde bulunan Çakırmelikoğlu, şunları söyledi:“Ekonominin en önemli dezavantajlarından biride enflasyonist baskının yanında kayıt dışı ile mücadelenin zayıf kalmasıdır. Özellikle yerel idarelerin ticaretin kayıt dışına yönelmesine kayıtsız kalmaları bugün ekonominin merkezi olan İstanbul kadar Giresun gibi küçük vilayetleri de olumsuz etkilemektedir. Bu kapsamda yetkili kurumlar ve yerel idarelerimiz kayıt dışı ile mücadele de biraz daha kararlı ve ilişikli olmasını arzulamaktayız. Ekonomik faaliyetleri kayıt altına alarak rekabet gücünü artırmak, vergi kaybının önüne geçerek sürdürülebilir büyümeyi sağlamak ve gelir dağılımını adaletli bir yapıya kavuşturmak için kayıt dışı ekonomiyle mücadele mevcut uygulamalardan daha sert tedbirler ile desteklenmelidir”. 

ESPİYE VE GÖRELE’YE OSB KURULUYOR

Öte yandan Giresun İl Genel Meclisi toplantısına katılan Hasan Çakırmelikoğlu, 3. Ve 4. Organize sanayiler için destek istedi. TSO Başkanı, “Espiye-Tirebolu 3. Organize Sanayi Bölgesi ile Görele (Çavuşlu) 4. Organize Sanayi Bölgesi projelerinin 2023 yılı ile yatırıma dönüşmesinin mücadelesi verilmektedir. Bu noktada müteşebbis heyetlerinin tamamlanması ve katılım payının yatırılması adına Görele’deki süreç hızlanması gerekmektedir. Belediyelerimiz, İl Özel İdaremiz ile Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’nın sorumluluklarını eksiksiz yerine getirmesi halinde bölgemizin kalkınmasına katkı sağlanmış olacaktır.” dedi.

(GÜNİMEDYA HABER AJANSI )