Fakülteden Haberler MANŞET Üniversiteden Haberler

TRT Eğitim Koordinatörlüğü Fakültemizde

Bu sene dördüncüsü düzenlenecek olan “TRT Geleceğin İletişimcileri” yarışmasıyla ilgili bilgi vererek konuşmasına başlayan Erkan Kavdır, bu seneki yarışma için üniversiteleri özellikle ziyaret etmek istediklerini söyleyerek asıl amaçlarının iletişim fakültesi öğrencilerinden gelen tekliflerle yarışmayı daha çok katılabilir hale getirmek ve yarışmayı ona göre şekillendirmek olduğunu belirtti. ‘ Gençlere önem vermek geleceğe önem vermek ‘ sloganıyla çıkılan yolda diğer bir amaçlarının ise TRT’nin kurumsal bilgi birikimi ve tecrübesini gençlerle paylaşmak, yarının geleceği üniversite öğrencilerine katkıda bulunmak ,onları teşvik etmek olduğunun da altını çizdi.

Fotoğraf: Çağla Gürdap

Kavdır, öğrencilerin 4 Mayıs 2018 tarihine kadar  dört ana dal üzerinden yarışmaya katılabileceğini söyledi.  Radyo Yayıncılığı dalı altında; eğitim, kültür, müzik, belgesel, haber programı ve drama programı, Televizyon Yayıncılığı dalı altında;  kısa film, belgesel film ve TV programı, Sesli ve Görüntülü Habercilik dalı altında;  TV haberi, TV Haber Programı, TV Spor Haberi ve İnternet Yayıncılığı dalı altında ise;  İnternet sitesi (Blog, Tematik haber siteleri) ve Sosyal Medya Projesi konularında iletişim alanlarında lisans eğitimi gören tüm öğrencilerin katılabileceğine değinilirken ayrıca  bu bilgilerin  www.trtgelecegingenciletisimcileri.com adresinden daha detaylı bir şekilde elde edilinebileceğinden bahsetti. Yarışmaya katılmak için bir kamu kuruluşu olunmasının vermiş olduğu sorumluluktan kaynaklı belli şartlar olduğunu bunların;  2017-2018 lisans öğrencilerinin katılabileceği, bu dönemde hazırlanan eserleri yarışmaya konu edebileceklerini, grup olarak bu sene yapılan değişiklikle en fazla 3 kişi katılabileceğini, eserlerin boyutunun 500 megabaytı geçmemesi gerektiğini ve olası bir telif hakkı durumunda tüm mesuliyeti öğrencinin alacağına vurgu yaparak konuşmasını bitirdi.

Fotoğraf: Çağla Gürdap

Programın devamında mikrofonu devralan Hasan Taş, yarışmanın yapı kısmına dair bilgiler vermeden önce 2017 yılında 35 üniversiteden 351 öğrencinin 211 , 2016 yılında 30 üniversiteden 898 öğrencinin 555  ve 2015 yılında ise 40 üniversiteden 791 öğrencinin 670 eserle yarışmaya katıldığını söyleyerek katılımın azalmasının nedeninin aynı eserle birçok kişinin yarışmaya katılması olduğunu ve bu yüzden bu sene grupların 3 kişiyle kısıtlandığı belirtti. Yarışmaya katılacak olan öğrencilerin her türlü masraflarının TRT tarafından karşılanacağı, jüri üyelerinin üniversite hocalarından değil serbest piyasadan yazarlar, yapımcılar, yönetmenler vb. kişiler tarafından oluşacağını ve değerlendirme ölçütlerinin;  anlatabilme kabiliyeti, montaj, müzik, konu olduğunu da  ekledi.

Fotoğraf: Çağla Gürdap

Hasan Taş konuşmasına yarışma hakkında bilgilerin yanı sıra prodüktörün kim olduğu, görevlerinin neler olduğunu ve özelliklerini anlatarak devam etti. Son olarak fakültemiz öğrencilerinden de yarışmaya katılım gerçekleştirmelerini istediklerini belirterek sözü Giresun Üniversitesi Tirebolu İletişim Fakültesi dekanı Prof. Dr. Nazım Elmasa vererek konuşmasına son verdi.

Prof. Dr. Nazım Elmas öğrencilerimizin yarışmaya katılmaları gerektiğini ve bu yarışmadan ödüllerle döneceklerini umut ettiğini söyleyerek Hasan Taş ve Erkan Kavdır’ a sunumları için teşekkür etti.

yorum sayısı 232

Yorum yapmak için buraya tıklayın