Fakülteden Haberler gunimedya MANŞET

Trabzon’ da denizcilik firması ile sözleşme gerçekleştirildi

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Ulusal ve Uluslararası çalışmalara hizmet verilmesi için 32,47 metre uzunluğunda, 9,60 metre genişliğindeki “KTÜ DENAR-1 Bilimsel Araştırma Gemisi” bir denizcilik firması ile sözleşme imzalayarak, Bakım ve Onarım için Sürmene Tersanesi’ne getirdi.

2.5 ay önce kızağa çekilerek bakım ve onarım çalışmaları başlayan araştırma gemisinin denize indirme töreni için Üniversite tarafından program duyurusu yapıldı. Sürmene Tersanesinde Karadeniz Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen tören Trabzon Vali Yardımcısı Ali Yılmaz, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürü Ünal Bayram, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, öğretim görevlileri ve çok sayıda öğrencinin katılımlarıyla gerçekleşti.

 Rektör Çuvalcı tarafından Bakım ve Onarım şirket yetkilisine plaket takdim edildi.

denize indirme töreninde konuşma gerçekleştiren KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, “Bugün burada araştırma gemimizin hizmete alınma töreni için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bunun için ayrı para ayırmıştık. O zaman ihale yapıldı, kimse girmedi. Biz Üniversite olarak iklim değişikliği konusunda olgun bir Üniversiteyiz. Her türlü çalışmada gemisi kullanıma açık olacak . Yıllık ne ürettiğini, ne yaptığını takip edeceğim. Denizle kavuşturmak önemli bir adımdır ama bundan sonrası daha önemli. Yüzde 49’u bitti. 51’i buradan ne üreteceğiz. Karadeniz’de bir söz söylenecekse bizim gemi ile Fakültemiz söyleyecek” dedi. Konuşmaların ardından Rektör Çuvalcı tarafından bakım ve onarım çalışmasını yürüten şirket yetkilisine plaket takdim edildi.

Muhabir: Tuğçe Osmanoğlu