MANŞET

Tirebolu’nun Sanat Işığına Son Veda

Kısa zaman önce hayatını kaybeden değerli müzisyen Sezai Ekmekçi anısına konser düzenlendi.

Giresun Üniversitesi, Tirebolu İletişim Fakültesi Konferans salonunda gerçekleşen konserin sunuculuğunu Zahide İhtiyaroğlu yaptı. Daha önce şefliğini Sezai Ekmekçi’nin yaptığı Tirebolu Türk Sanat Müziği korosunu bu güzel gecede Şef Şengül Coşkun yönetti.  Tarihçi-Yazar olan Ayhan Yüksel konser öncesinde Tirebolu’nun kültür sanat geçmişine kısaca değindi ve Sezai Ekmekçi’nin yaşam öyküsünden bahsetti. Ardından Şef Zahide İhtiyaroğlu, Sezai Ekmekçinin anısına duygu yüklü bir konuşma yaptı.

Konserde, saz sanatçıları Mustafa Ensar Usta, Erdem Usta, Cihan Uzunahmetoğlu, Namık Kemal Kadıoğlu, Uğur Akar ve Yavuz Aksu’nun eşliğinde sahne alan solistler; Hediye Kademoğlu, Şengül Coşkun, Kaan Yılmaz, Salih Yıldız, Mustafa İşsever, Murat Bayrak, Kaya İhtiyaroğlu, koristler Hatice Emanetoğlu, Şükrü Kulaksız, Seyhan Elecik, Fatma Bora, Filiz Balal, Gökçe Bayrak, Nesime Yılmaz, Seyhan Himoğlu, Emine Bayrak ve Mustafa Gencer, izleyicilere duygusal dakikalar yaşattılar. Kaan Yılmaz’ın seslendirmesiyle dönülmez akşamın ufkundayız şarkısının söylendiği bu akşamda misafirler Sezai Ekmekçi’yi saygıyla andı.

 Konser sırasında Sezai Ekmekçi’nin seslendirdiği, Ömrümün Son Baharı ve Şimdi Uzaklardasın şarkılarının dinletilmesi sevenlerine duygu dolu dakikalar yaşattı.

Konserin sonunda Kaymakam Kotan, Ekmekçi’nin anısına akrabası Enes Saygılı ’ya plaket, Tirebolu İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi İsmail Cem Feridunoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Gürgenci de Şef Şengül Coşkun’a plaket ve çiçek takdim etti.

Sezai Ekmekçi’yi anma konserine; İlçe Kaymakamı Dr. Muhammet Lütfi Kotan, İl Genel Meclis Üyesi Ömer Cebeci, Tirebolu İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi İsmail Cem Feridunoğlu, Giresun Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Gürgenci, İlçe Emniyet Müdürü Hakan İbişoğlu, İl Genel Meclis Üyesi Ömer Cebeci, bazı akademisyenler, kurum kuruluş ve Sosyal Sigorta Kurumu (SSK) temsilcileri, siyasiler, iş insanları, basın mensupları ve sevenleri katıldı.

Tirebolu Türk Sanat Müziği solistlerinden Salih Yıldız ile gerçekleştirdiğimiz sohbette merhum Sezai Ekmekçi anısına konserlere devam edeceklerini ve onun hatıralarını yaşatmak için Sezai Ekmekçi Türk Sanat Müziği Derneği açmayı planladıklarını söyledi.

Muhabir/Foto Muhabiri : Merve DİLMEÇ