anasayfa çevre Fakülteden Haberler Güncel gunimedya Kültür-Yaşam MANŞET Üniversiteden Haberler

Tirebolu’da sahil temizliği kampanyası düzenlendi

Giresun Üniversitesi Tirebolu İletişim Fakültesi öğrencilerince ”El Ele Temiz Sahillere” sloganıyla başlatılan sosyal sorumluluk projesiyle Tirebolu Plajı’ndaki çöpler toplandı. 

İnsanların çevre temizliği konusunda yeterli bilince sahip olmamaları ve bölgede yaşanan aşırı yağış sebebiyle sahiller kirleniyor. Bu kötü görüntü karşısında bir şeyler yapmak isteyen Tirebolu İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler bölümü 3.sınıf öğrencisi Yusuf Gülçığ ve arkadaşları Tirebolu Gençlik Merkezi’nin desteğini alarak ”El ele temiz sahillere” sloganıyla tamamen gönüllülüğe dayalı bir sosyal sorumluluk projesi başlattı. Proje doğrultusunda öğrenciler, Tirebolu sahilinde bir araya geldi. 3 saat süren temizliğin ardından 15 torba çöp toplandı.

Fotoğraf: Önder Kamalak

Yaptıkları kampanyadan dolayı çok mutlu olduklarını dile getiren Yusuf Gülçiğ, ”Ne zaman sahile gelsem dalgaların kıyıya vurduğu çöpleri görünce vicdanım sızlıyordu, üzülüyordum. Ben de okulumda sahillerin durumunu dile getirdim. Fikrim herkes tarafından takdir gördü. Daha sonra hocalarımın, arkadaşlarımın ve Tirebolu Gençlik Merkezi’nin de desteğini alarak bu projeyi başlattım. İyi bir şey yaptığımıza inanıyorum. Bu projeyi yaptığımız için mutluyuz” dedi.  Gülçığ farkındalık oluşturmayı hedeflediğine şu şekilde değindi: ”Projemizin diğer insanlara ulaşmasını ve herkesin bu projede yer alabilmesini istiyoruz. Bugün 10 kişiydik, bir sonrakinde 20 kişi olalım.”

Engelliler için “Mavi Kapak Toplama Kampanyası”

Çöpleri toplarken sahilde çok fazla mavi kapak olduğunu fark eden üniversiteli gençler, bu durumu değerlendirerek mavi kapakları biriktirme kararı aldılar. Engellilere destek olmak için ”Mavi Kapak Toplama Kampanyası” başlattılar.

Fotoğraf: Önder Kamalak

Proje gönüllülerden Betül Atmaca, ”Aslında biz bu projeye sahillerdeki kirliliğe dikkat çekmek ve temizlik için farkındalık yaratmak için katılmıştık. Çöplerin içinde çok fazla mavi kapak olduğunu fark ettik ve toplama kararı aldık. Bu kapakları toplayarak, mavi kapak biriktiren arkadaşlarımıza verebileceğimizi düşündük. Böylelikle tek seferde 2 güzel iş yapmış olduk” dedi.

 

 

Haber: Önder Kamalak