MANŞET

Tirebolu’da Kütüphane Yıldızları

Kübra Şengül Sözeri

Tirebolu’da 60. Kütüphaneler haftası Temel Gündoğdu İlçe Halk Kütüphanesi’nde kutlandı. Yapılan törende kütüphaneden en çok kitabı ödünç alan okuyuculara ödül verildi.

Tirebolu Temel Gündoğdu İlçe Halk Kütüphanesi’nde Kütüphaneler Haftası’nı kutlamak için düzenlenen törene Tirebolu İlçe Kaymakamı Dr. Muhammed Lütfi Kotan, Tirebolu Belediye Başkan Yardımcısı Temel Cırıt, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Yılmaz, Kütüphane Memuru Bedrettin Gündoğdu ve çevre okullardan öğrenciler ile öğretmenler katıldı.

Törende günün anlam ve önemini belirten Kütüphane Memuru Bedrettin Gündoğdu konuşmasında, “Toplumun kültürel ve sosyal kalkınmasına yardımcı olmak amacıyla; yazılı, basılı, görüntülü ve işitmeye yönelik sanat ürünlerini ve bu ürünlerin insanlar arasında paylaşımını sağlayan halk kütüphanelerini tanıtmak amacıyla 1964 yılından bu yana her yıl mart ayının son haftasında kütüphane haftasını kutlanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Gündoğdu, teknoloji ve bilgisayar dönemi olan çağımızda bilgi kaynaklarının çeşitlenmesi ile eski konumunu yitirmiş gibi görünen kitabın her şeye rağmen bilgiyi üretme, koruma ve gelecek nesilleri aktarmada en önemli araç olma konumunu sürdürdüğünün de altını çizdi. İnsanın bilgilendikçe mutluluğa erişeceğine inandığını ifade eden Gündoğdu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını ihtiyaç haline getirmiş milletlere evvela haysiyetlerini sonra hürriyetlerini ve daha sonra istiklallerini kaybetmeye mahkumdur” sözünü söyledi ve konuşmasını sonlandırdı.

Kütüphaneden en çok ödünç kitap alan okuyuculara ödülleri takdim edildi.

Yetişkin okuyuculardan en çok ödünç kitap alan Giresun Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü mezunu Melike Aydın oldu. Aydın’a ödülü, Tirebolu İlçe Kaymakamı Dr. Muhammed Lütfi Kottan tarafından takdim edildi.

Genç grubu okuyucularından en çok ödünç kitap alan Tirebolu İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Tülin Ersoy oldu. Ersoy’a ödülü, Tirebolu Belediye Başkan Yardımcısı Temel Cırıt tarafından takdim edildi.

Çocuk grubu okuyucularından en çok ödünç kitap alan Dumlupınar İlkokulu 3. sınıf öğrencisi Yasemin Gökçe Karpuzoğlu oldu. Karpuzoğlu’nun ödülü, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Yılmaz tarafından takdim edildi.

Ödül töreninin ardından güncel kitap sergisi gezildi.

Haber/foto: Kübra Şengül Sözeri