Eğitim Kültür-Yaşam MANŞET

Tirebolu’da Kütüphane Haftası Kutlamaları

Tirebolu’da  2017 yılından bu yana kutlanmaya başlanılan ve bu sene 3’üncüsü düzenlenen ‘Kütüphane Haftası’ etkinlikleri, Tirebolu Temel Gündoğdu İlçe Halk Kütüphanesi’nde  gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programa; Tirebolu İlçe Kaymakamı Salih Yüce, Emniyet Müdürü Murat Şahin, İlçe Yazı İşleri Müdürü Mustafa Uğurlu, Milli Eğitim Müdürü İbrahim Yılmaz, Tarım Müdürü İbrahim Gencan, Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Kemal Karakoç, Kütüphane Memuru Bedrettin Gündoğdu ve çevre okullardan öğretmen ve öğrenciler de katıldı.

Etkinlikte, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan  Kütüphane Memuru Bedrettin Gündoğdu:“Toplumun kültürel ve sosyal kalkınmasına yardımcı olmak amacıyla; yazılı, basılı ve görüntülü ve işitmeye yönelik sanat ürünlerini ve bu ürünlerin insanlar arasında paylaşımını sağlayan halk kütüphanelerini tanıtmak amacıyla 1964 yılından bu yana her yıl mart ayının son haftasında kütüphane haftasını kutlanmaktadır. Üretilen bilgilerin toplanıp derlenmesiyle de bilgi, kullanıcılara sunulmaktadır” ifadelerini kullandı. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün öğrenememe hastalığına yakalanmış  milletlere seslenişinde söylediği ‘Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını ihtiyat haline getirmiş milletleri evvela haysiyetlerini sonra hürriyetlerini ve daha sonra istiklallerini kaybetmeye mahkumdurlar’  sözünü de ekleyerek mikrofonu, Halide Edip Adıvar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11’inci sınıf öğrencisi Derya Kobal’a  ‘Kütüphane’ adlı şiirini okuması için devretti.

Kütüphaneden En Çok Ödünç Kitap Alan Okuyuculara Ödülleri Verildi

Programın devamında, kütüphaneden bir sene içerisinde en çok kitap alıp okuyanlar için ödül töreni düzenlendi.

Yetişkin okuyuculardan Melike Sezgin, Savaş Habiboğlu ve Melike Merhan’a Tirebolu Kaymakamı Salih Yüce tarafından ödülleri takdim edildi.

Genç grubu kategorisi okuyucularından; Cumhuriyet Ortaokulu 8’inci sınıf öğrencisi Esengül Kambur, Sonay Kemal ve Kazım Karabekir Ortaokulu 8’inci sınıf öğrencisi Ceren Akça’ya Tirebolu İlçe Emniyet Müdürü Murat Şahin tarafından ödülleri verildi.

 

Çocuk okuyucular kategorisinde; Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan İlkokulu 2’inci sınıf öğrencisi Aslı Sena Hıdıroğlu, 6’ıncı sınıf öğrencisi Betül Koca, Sakarya İlkokulu 3’üncü sınıf öğrencisi Dağhan Açık’a Tirebolu İlçe Yazı İşleri Müdürü Mustafa Uğurlu tarafından ödülleri verdi.

Halide Edip Adıvar Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi11’inci sınıf öğrencilerden Derya Kobal’a ise İlçe Kütüphane Memuru Bedrettin Gündoğdu ödülünü verdi.

Son olarak 2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılı boyunca her hafta sınıfıyla birlikte kütüphaneye gelerek burada kitap okuma etkinliği gerçekleştiren Sakarya İlkokulu 3/A Sınıfı Öğretmeni Ayşehül Velioğlu’na İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Yılmaz tarafından ödülü verildi.

Ödül töreninin son bulmasıyla kurum amirleri, öğretmen ve öğrenciler ve vatandaşlara güncel kitap sergisi gezdirildi.

Haber / Fotoğraf: Mehmet Keleş

 

1 yorum

Yorum yapmak için buraya tıklayın