Güncel MANŞET Yerel Yönetim

Tirebolu’da deprem tatbikatı gerçekleştirildi

Giresun’un Tirebolu ilçesinde deprem haftası sebebiyle deprem tatbikatı gerçekleştirildi.

Tirebolu Kaymakamlığı, Giresun Milli Eğitim Sivil Savunma Ekibi (MESSE) ve Tirebolu Piri Reis Mesleki Teknik Anadolu Lisesi (M.T.A.L) koordinatörlüğünde gerçekleştirilen tatbikata ilçede bulunan tüm resmi kurum ve kuruluşlar katılım sağladı.

Tatbikatın merkez ayağı, Tirebolu Kaymakamlığında gerçekleştirildi. Tüm ilçede sirenlerin çalmasıyla birlikte Kaymakamlık binası içerisinde ilçe Kaymakamı Salih Yüce, Belediye Başkanı Abdullah Karabıçak ve bazı personeller ile birlikte ilçenin diğer kurumlarındaki personeller ve insanlar çök, kapan ve tutun pozisyonunu uyguladı. Tehlike’nin geçmesiyle birlikte Kaymakamlık binası güvenli bölgeye tahliye edildi.

Tatbikatta 112 acil sağlık ekipleri, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Giresun Milli Eğitim Sivil Savunma Ekibi (MESSE) ve Piri Reis M.T.A.L’si öğrencileri tahliye, kurtarma ve ilk yardımda aktif rol aldı.


6 Büyüklüğünde deprem senaryo edildi
Tatbikat sırasında yapılan konuşmada; Gerçekleştirilen tatbikattın merkez üssü Tirebolu ilçesinin 30 kilometre güneyinde ve 40 kilometre derinlikte gerçekleşen ve yıkıcı etkisi düşük 6 büyüklüğünde 20 saniye süren deprem senaryosu olduğu söylendi. Senaryo gereği Kaymakamlık binası içerisindeki yaralılar UMKE ekipleri tarafından kurtarılarak acil sağlık ekiplerine teslim edildi. Daha sonra yine binanın 2’inci katında mahsur kalmış vatandaş itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı. Farklı bir binada ise deprem sonrası çıkan yangın senaryo edildi ve itfaiye ekiplerinin açtıkları hava yastığına binadaki sivilin atlaması ile sivil vatandaş kurtarıldı. MESSE ekibinin ise duvardan sarkıtılan halatla binanın farklı bir binanın üst katından inmesi ise renkli anlara sahne oldu. Tatbikatın ardından çıkan tüp yangınları ile ilgili uygulamalı olarak bilgiler verildi ve vatandaşlara tüp yangınının nasıl söndürüleceği gösterildi. Uygulamaya vatandaşlar arasından katılım da sağlandı. Yangın tüpü ile alev almış tüpü ekiplerin yardımıyla söndüren vatandaşlarda oldu. Gerçekleştirilen tatbikat destek verenlere teşekkür ve ekiplerin topluca fotoğraf çekilmesiyle son buldu.

Haber: Mehmet Keleş