anasayfa Güncel gunimedya Kültür-Yaşam MANŞET

Tirebolu’da Cumhuriyet’in 99. yıl kutlamaları

DİLEK YAĞCI

Tirebolu’da Cumhuriyet Bayramı’nın 99. yıl dönümü Tirebolu İlçe Stadyumu’nda düzenlenen törenle kutlandı.

Cumhuriyet Bayramı Töreni; Tirebolu İlçe Kaymakamı Dr. Muhammed Lütfi Kotan, Tirebolu Belediye Başkanı Burhan Takır, Tirebolu İletişim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Nazım Elmas, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşların katılımıyla düzenlendi. Kaymakam Dr. Muhammed Lütfi Kotan ve Belediye Başkanı Burhan Takır’ın vatandaşları selamlamasıyla başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

DİLEK YAĞCI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Cumhuriyet Bayramı Mesajı” nın okunmasından sonra kürsüye çıkan Kaymakam Kotan, “Kurtuluş Savaşı’nda Giresun’un mücadeleye olan desteği ayrı bir bahsi gerektirecek kadar destansıdır. Giresun Kurtuluş Savaşı’na iki gönüllü alay ile destek olmuştur. 42. gönüllü alayını kuran ve komuta eden 1876 yılında Tirebolu’da doğan Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan, 47. gönüllü alayı komutanı 1883 yılında Giresun’da doğan Topal Osman’dır. Çocuklarımıza tavsiyem Hüseyin Avni Alparslan ve Topal Osman’ın hayatını okusunlar. Memleketimizin hangi badirelerden geçtiğini, onların hayatını okuyarak anlarlar. Aynı zamanda vazife şuurunu da anlamış olurlar. 42. gönüllü alayı yaklaşık 1000 neferden oluşuyor ve işte bu topraklarda yaşayan insanlardan gönüllü alayı kuruluyor bu 1000 neferde Kurtuluş Savaşı’na bu topraklar başka memleketlerde eşine rastlanmayacak şekilde destek alıyor ve onlarca şehit veriyor” dedi.

Sözlerine devam eden Kotan, “Sevgili Tirebolu halkı cumhuriyetin kurulmasında büyük dedelerimizin ve dedelerimizin de hizmeti olan, aradan geçen 99 yılda büyüyen, gelişen ve artık köklerini derinlere salan bir çınar haline geldi. Sevgili öğrenciler Atatürk Cumhuriyeti biz kurduk onu yükseltecek ve devam ettirecek olan sizlersiniz derken Türk gençlerini adres göstermiştir. Bu duygularla Cumhuriyetimizin varisi olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimize rahmet ve minnetle anıyorum. Hayatta olan gazilerimize de sağlık ve afiyet diliyorum” diyerek, Cumhuriyet’in önemine değindi.

Program; öğrencilerin şiir okuması, oratoryo gösterisi, ödül töreni ve Tirebolu Halk Eğitim Merkezi’nin hazırlamış olduğu halk oyunları gösterisiyle devam etti. Stadyumdaki kutlamalar bando takımının tören geçişi ve protokolü selamlamasıyla sona erdi.

DİLEK YAĞCI

Tirebolu’da 99. yıl kutlamaları akşam saat 19.00-21.00 arasında Belediye Plajı’ndan başlayıp Tirebolu Kalesi’nde sona erecek olan Fener Alayı ve Cumhuriyet Yürüyüşü ile devam edecek, Hemen ardından düzenlenecek olan havai fişek gösterileri ile son bulacak.

Muhabir: Çağla Öztürk

yorum sayısı 3

Yorum yapmak için buraya tıklayın