anasayfa Fakülteden Haberler Güncel MANŞET Üniversiteden Haberler

Tirebolu İletişim Fakültesi’nin ödüllü Gazetecisi Ahmet Bilge

Ümmügülsün Ozan

14 Ocak’ta  Trabzon’da Büyükliman Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği merhum gazeteci Muharrem Taş anısına Yılın Başarılı Gazetecileri yarışmasında haber dalında ödül kazanan Ahmet Bilge (46) ile görüştük.

“Fedakâr Eşten İnsanlık Dersi” haberiyle birincilik ödülüne layık görülen Bilge, haberin hikâyesini anlattı: ‘’Ünlü çifti evlendikten iki yıl sonra Hasbi Ünlü MS (Multipl Skleroz) hastalığına yakalandı. 20 yıldır yatağa bağlı eşine, Semra Ünlü bakıyor. 40 yıldır evli olan çiftin hastalığa rağmen bağlarının kopmaması ve daha da güçlenmesi üzerine yapılan haber ile ödüle layık görüldüm.’’  Haberi yaparken amacının küçük ve gereksiz sebeplerle ayrılan çiftlere örnek olması için yaptığını belirten Bilge, haberinin ödül almasının nedenini buna bağlıyor.

Bekir Öztürk

Yerel ve ulusal birçok ödülün sahibi

Yerel ve ulusal düzeyde gazetecilik alanında aldığı ödülleri Bilge: “ Mesleki anlamda ilk başarı ödüllerim haber ve fotoğraf dallarında 2002,2003,2004 yıllarında Giresun ve Trabzon Gazeteciler Derneği’nden geldi. Anadolu Ajansı’nda çalışırken 2007 yılında Türkiye Foto Muhabirleri Derneği tarafından “Şehit Eşe Son Dokunuş” fotoğrafım Yılın En İyi Haber Fotoğrafı ödülünü aldı.  2009 Yılında ise “Ölümü Erteleyen Kadın”  haberim Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından Yılın En İyi Haber Röportajı seçildi. İhlas Haber Ajansı’nda çalışmaya başladıktan sonra ise 2012 yılında “Öğrencilerin Yol Çilesi” fotoğrafıyla da yine Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından Yılın En İyi Haber Fotoğrafı ödülünü aldım.” ifadeleriyle anlattı.

Ahmet Bilge
Ahmet Bilge

Gazete dağıtıcılığından ödüle uzanan yol

Gazete dağıtıcılığından, savaş muhabirliğine uzanan ve alanda ödüllere sahip olan gazeteci Bilge: “Henüz lise yıllarımdı okul harçlığımı kazanmak için Karadeniz Gazetesi’nin dağıtımını yapıyordum. Bununla birlikte kendimce haberler yapıp gazeteye yolluyordum ama bir türlü dağıttığım gazetede haber olarak göremiyordum. Günün birinde bir cinayet olayıyla gazetedeki ilk haberim yayımlandı. Böylelikle ilk muhabirlik serüvenim de başlamış oldu. Karadeniz Gazetesi’nde prim sistemiyle hem gazete dağıttım hem de habercilik yaptım. Sonra bir başka bölge gazetesi olan Karadeniz’den Günebakış Gazetesi’nde kadrolu olarak çalışmaya başladım. Uzun yıllar bu gazetede çalıştım. Bir dönem sözleşmeli olarak Anadolu Ajansı’nda da çalıştım.  Burada Savaş Muhabirliği Eğitim programlarına katıldım. Daha sonra kadrolu olarak İhlas Haber Ajansı’ndan gelen bir teklifi değerlendirerek burada çalışmaya başladım. İhlas Haber Ajansı’nda çalıştığım zaman içerisinde Arap Baharı ile Suriye’de yaşanan iç savaşın ilk gününden beri muhabir olarak görev almaya başladım. Belirli aralıklarla hala görev yaptığım Suriye’deki terör örgütlerine yönelik ülkemizin yürüttüğü Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarını da muhabir olarak takip ettim.”  mesleğe başlama hikâyesini bu sözleriyle anlattı.

Gökhan Ayar

‘’Üniversitede öğrenci olmak, sahada haber peşinde koşmak kadar heyecanlı.’’

İhlas Haber Ajansı Giresun Temsilcisi olan Bilge aynı zamanda Giresun Üniversitesi Tirebolu İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde eğitim alıyor. Alaylı olarak mesleki başarılarının ardından mesleğinin bölümünü niçin okumak istediğini anlatan Bilge: “Üniversite okumak lazım, okumanın yaşı yok. Sınava girdim ve kazandım. Yıllardır yaptığım mesleğimin bölümünü de kazandığım için ayrıca mutluyum. Pratikte uyguladığımız şeyleri, teoride de öğrenmeye çalışacağım. İkisini de birleştirince daha güzel bir şey ortaya çıkacağına eminim. Hocalarım olsun, arkadaşlarım olsun hepsi gerçekten çok yardımcı oluyorlar.  Yaşımın ilerlemesine rağmen okumayı sürdürüyorum. Gazeteciliği yapan insanların çekirdekten yetişen alaylı dediğimiz insanların mektepli olması gerektiğini düşünüyorum.  Üniversitede öğrenci olmak, sahada haber peşinde koşmak kadar heyecanlı.  Bir tarafta haber için kaynak ararken, diğer tarafta ödev için kaynak arayışında oluyorsun. İlk geldiğiniz zaman ne meslek yapıyorsunuz diyorlar? Gazeteciyim dedim. Burayı bitirince ne olacaksınız? Yine gazeteci olacağım. Ama arada bir fark olacak alaylıydım, bitirirsem mektepli olacağım.” ifadelerine yer verdi.

Haber: Güzide Abdioğlu

yorum sayısı 7

Yorum yapmak için buraya tıklayın