anasayfa Eğitim Fakülteden Haberler Güncel gunimedya Kültür-Yaşam MANŞET Üniversiteden Haberler

Tirebolu İletişim Fakültesi öğrencileri kitaplarla buluştu

Fotoğraf: Abdulsamet Topuz

Giresun Üniversitesi Tirebolu İletişim Fakültesi öğrencileri “Kitaplarla Kör Buluşma” adında bir kampanya düzenledi. Bu kampanya ile öğrenciler, ücretsiz  kitaplarla buluştu.

Giresun Üniversitesi Tirebolu İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım 3. sınıf öğrencilerinden; Beyza Toptepe, Zeliha Atak, Furkan Cebeci, Ece Büyükkasım, Şevval Coşkun ve Beyza Nur Albayrak’ın başlattığı “Kitaplarla Kör Buluşma” adıyla kampanya düzenledi. “Sen de yeni dünyalara bir kitap aç” sloganıyla düzenlenen bu etkinlik, Tirebolu İletişim Fakültesi’ndeki öğrenciler tarafından ilgi gördü. Etkinlik, Dekan Prof. Dr. Nazım Elmas, Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi İ. Cem Feridunoğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Hayrettin Orhanoğlu’nun da katılımıyla gerçekleşti.

Fotoğraf: Abdulsamet Topuz

Kampanyayı düzenleyen öğrencilerden Beyza Toptepe “Kör Buluşma” adıyla düzenlenen bu kampanyanın asıl amacının, öğrencilere okuma alışkanlığını kazandırmak olduğunu dile getirdi. Toptepe, kampanya öncesinde yapılan anket çalışmasıyla, öğrencilerin kitaplara erişiminin maddi yetersizlikten kaynaklandığını ve buna çözüm olarak da bu kampanyayı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Fotoğraf: Ümmügülsün Ozan

Etkinlik için kullanılan kitaplar, kitap bağışı yapan gönüllüler tarafından temin edildi. Bu kampanya sayesinde kraft kağıt ile kaplanan kitaplar, öğrencilerden ücret talep edilmeden buluşturuldu. Olumsuz hava şartlarından dolayı kampanya fakültenin giriş katında gerçekleşmektedir. 11-14 Ocak tarihleri arasında devam edecek olan kampanyaya tüm öğrenciler davetlidir.

Kitaplarla sürpriz buluşma

Kampanyayı düzenleyen öğrencilerden Beyza Toptepe, kampanya ve kampanyanın işleyiş süreci hakkında şu sözleri söyledi: “Kampanyayı hayata geçirmeden önce okuldaki kitap okuyan öğrenci sayısını öğrenmek amacıyla 80 kişiyle anket yaptık. Yaptığımız bu ankette okuyucuların yüzde 40’ının erkek, yüzde 60’ının ise kadın olduğunu tespit ettik. Bu ankete göre, kitap ücretlerinin fazla olması, öğrencilerin kitap okuma oranını etkilediğini göstermektedir. Buna yönelik bir çözüm üretmek istedik. Kampanyayı yöneten öğrenciler olarak, kitap bağışı yapmak isteyen gönüllülerden kitapları alıp, öğrencilerle buluşturmayı hedefledik. Ama biz bunu kör buluşma olarak yapmayı amaçladık. Kitapları kapağına göre yargılamadan, içeriğini bilmeden alıp okusunlar istedik. Sadece kendi okudukları tarzda kitap koysaydık ya da kitapların üzerine içerikleri hakkında bilgi verseydik sadece kendilerine yakın oldukları tarzdaki kitapları tercih edeceklerdi. Madem amacımız okumak, ne tür kitaplar okuduğumuzun bir önemi olmamalı.”

Toptepe, düzenlenen bu kampanyanın öğrenciler tarafından çok beğenildiğini ve gelecek bahar dönemi için de benzer bir kampanya düzenleyeceklerini ekledi.

 

Haber: Ümmügülsün Ozan