Fakülteden Haberler

Tirebolu İletişim Fakültesi Kadınları 8 Mart’ı Coşkuyla Kutladı

Tirebolu İletişim Fakültesi kadınları 8 Martı coşku içinde kutladı. Fakültemizin bahçesinde Prof. Dr. A. Hülya Uğur Tanrıöver’in açılış konuşması yaparak başlatılan etkinlik, daha sonra  kız öğrencilerin alana çıkarak  şarkılar eşliğinde halay çekmesiyle devam etti.

Konuşmasına ilk olarak 8 Mart Dünya İşçi ve Emekçi Kadınlar Günü’nün tarihçesinden bahsederek başlayan Prof. Dr. A. Hülya Uğur Tanrıöver, 8 Mart’ın aslında trajik bir olaya dayandığını ve bundan 160 yıl önce  1857 yılında New York Eyaletin’de çalışma koşullarının iyileştirilmesi için 40.000 dokuma işçisinin  grevde olduğu sırada fabrika kapılarının kapatılması ile çıkan yangında, polis saldırısı sonucu 120 kadın işçinin hayatını kaybettiğine değindi.

Sözlerine bugünün anılması gerektiği fikrinin  doğuş hikayesiyle devam eden Prof. Dr. Tanrıöver 26 – 27 Ağustos 1910 yılında Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) gerçekleştiğini söyleyerek Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin önerisi ile kutlanmaya başlandığını ifade etti.

Türkiye’de ise 8 Mart Dünya İşçi ve Emekçi Kadınlar Günü’nün 1921 yılından itibaren kutlanmaya başlandığını söyleyen Prof. Dr. Tanrıöver;

“Cumhuriyet’in Türkiye’de kadınlara getirilerinin ne kadar önemli olduğunun hepimiz elbette bilincindeyiz ama bugün getirilerinin arkasında neredeyse 100 yıl boyunca süren Osmanlı kadınlarının mücadelesinin olduğunu da hiçbir zaman unutmamalıyız” dedi.

Ayrıca, konuşmasında görünmeyen emeğe de değinen Prof. Dr. Tanrıöver; “Birçoğumuzun anneleri, nineleri belki kız kardeşleri… Ülkemizde 4 kadından 3 tanesi mesai saati olmayan, yıllık izni olmayan, emekliliği olmayan ev kadınlığı mesleğinde görünmeyen emeklerini vermektedirler. Dolayısıyla bütün kadınlar emekçidir” dedi.

Prof. Dr. Tanrıöver; konuşmasını “Allah kulları arasında ayrım yapar mı, yapmaz. Demek ki kadınlar ve erkekler eşit haklara sahip olmalıdır. Nitekim bugün bir şeyleri başarıyorsak bütün kadınlar omuz omuza verdiğimiz içindir”  diyerek eşitlik ve birlik  mesajı vererek sonlandırdı.

Çalınan coşkulu müzikler eşliğinde “Erkekler eve ütü yapmaya”, “Kadın Kadındır, Çiçek Babandır” gibi sloganlar eşliğinde halay çekerek  şarkılar söyleyen fakültemizin kadınları 8 Mart’ı dayanışma ruhu içinde kutlayarak gönüllerince eğlendiler.

 

yorum sayısı 533

Yorum yapmak için buraya tıklayın