Güncel MANŞET

Şule Çet İçin Adalet Yerini Buldu

Fotoğraf: Elmas Güven

Ankara Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet’in 29 Mayıs 2018 tarihinde bir plazanın 20. Katından düşerek ölmesiyle ilgili davanın altıncı celsesinde; sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand hakkında karar çıktı.

20’den fazla gönüllü avukatın ve yüzlerce kişinin katılımıyla Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleştirilen duruşmada; Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın “cinayet”, “nitelikli cinsel saldırı” ve “hürriyeti tahdit” suçlarından yargılandığı davada mahkeme heyeti, sanık Çağatay Aksu’nun müebbet-cinsel saldırı ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan da 12 yıl 6 ay hapsine, sanık Berk Akand’ın ise 18 yıl 9 ay hapsine karar verdi.

Ayrıca mahkeme boyunca sanıkların ve sanık avukatlarının ifadelerinin bir bölümü şu şekildedir:

Aksu: “Hepsi Sosyal Medya Yüzünden Oldu”

Sanık Çağatay Aksu: “Suçum olsa giderdim. Düştüğü yeri bile gösterdim. Ben bir şey yaptıysam asın beni. İlk duruşmadan beri söylüyorum: Hepsi sosyal medya yüzünden oldu. Cinayet büro yüzünden 3 saat dayak yedik. Delil bulamadılar diye çapraz sorguya aldılar. Doğrularla gelmediler buraya. Sosyal medya getirdi buraya.  Olayı çözelim suçum çıkarsa asın beni. Suçsuz insanı yakıyorsunuz. 18 aydır niye yatıyorum ben? Şule’ninki hak benim ki değil mi? Üç dakikada nasıl tecavüz edip, öldürüp, delil bırakmayacağım? Hak etmediğimiz şeyler oluyor. Sosyal medyayı iyi şeyler için kullanın. Yalan dolan için değil. Ben size ve vicdanınıza çok güveniyorum beraat talep ediyorum”

Sanık Berk Akand: “Tek yardım etmediğim kişi Çağatay oldu. Hepinize yardım ettim. Bu suça yardım ettiysem bu süreçte kafama sıkmış olurum efendim” diyerek beraatini talep etti.

Savcı sanıkları dinledikten sonra mütaalasını sundu. Tutuklu kalmalarını talep etti.

Avukat Ahmet Yaşar Erten: “Tek Delil Maktulün Lilya’ya Attığı Mesajlar”

Çağatay Aksu’nun Avukatı Ahmet Yaşar Erten: “İhtimalleri neye göre değerlendireceğiz? Raporlara bakınca maktulün cinsel saldırıya uğradığı söyleniyor. Ama rızayla bile yok. Tek delil maktulün Lilya’ya attığı mesajlar. ‘Beni bırakmıyor, göndermiyor’ diye kalabalık mekanda mesaj atıyor. Kimse zorla tutmadı. Çıkış kapısına o kadar yakınken çıkabilirdi. Sanığın bu suçu işlemediğini hareketle beraatini talep ediyorum.” .

Berk Akand’ın Avukatı Paşa Büyükkayaer: “Talebimiz; kamuoyu baskısından etkilenmeden, bu gece eve gittiğinizde kafanızı yastığa rahat koyacağınız bir karar vermeniz. Beraat talep ediyoruz.”

Vekili İskender Fatih Balkış : “Kamuoyu Baskısı Deliller Çarpıtılarak Oluştu”

 Mahkemede ayrıca söz alan Berk Akand’ın Vekili İskender Fatih Balkış ise: “Sizin bu celsede vereceğiniz karar kafamda şekillendi. Dolayısıyla lafımı esirgemeyeceğim. Bu celsede çocuklar son savunmalarını yaptılar. Ne yazık ki savcı dün geceden uykusuz kalmış. Ama bizim dün geceden uykumuz kaçtı. Cezaevinde olmamamıza rağmen. Kamuoyu baskısı deliller çarpıtılarak oluştu. Bizde twitterdan dijitali yönetmeli miyiz? diye düşündük. Devir dijitali yönetenlerin çağıymış. Ancak sosyal medya baskısıyla yaş ortalaması 20-25’i geçmeyen cadı avcılarına bu çocuklar teslim edilecekse çok tehlikeli bir kapıyı aralamış olacaksınız. Mahkemeler toplumun vicdanıdır. Biz her zaman ‘doğruyu söyle’ zihniyetiyle yaklaştık. Kamuoyu baskısıyla ceza verilecekse biz bunu göze aldık. Ama gerçek bir gün ortaya çıkacak. Sanığın beraatini talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: Elmas Güven

Karar sonrasında Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın aileleri sinir krizi geçirdi. Salonda yaşanan gergin anlar polis memurlarının kontrolü altında sorunsuz bir şekilde atlatıldı.

Avukat Umur Yıldırım : “Zorlandık. Ama Desteklerinizle Ayakta Kaldık”

 Duruşma sonrasında basın açıklaması yapan Şule Çet’in Avukatı Umur Yıldırım dava sürecine dair acıkmalarda bulundu:

Avukat Umur Yıldırım: “Kıymetli basın mensupları, sivil toplum örgütleri, kadın hareketine, üniversite öğrencilerine teşekkür ediyoruz. Kalbi gönlü bizlerle çarpan yurttaşlarımıza ve barolarımıza teşekkür ediyoruz. Kadın ve insan hakları barolarına ve siyasi parti farketmeksizin vekillerimize teşekkür ediyoruz. Her iki sanık tarafından vahşice işlenmiş cinayet ve tecavüz olduğuna inandık ve mücadele ettik. Zorlandık ama desteklerinizle ayakta kaldık. Katil ve tecavüzcülerden korkmadan mücadeleye devam edeceğiz. Hepinize teşekkür ediyorum”

Fotoğraf: Elmas Güven

 

Haber: Elmas Güven