anasayfa Güncel gunimedya Kültür-Yaşam MANŞET

Son dönemin ilgi odağı : Diorama

Son dönemin ilgi odağı olan Diorama Sanatı’nı, boş zamanlarının tümünü bu sanatı icraa etmek adına ayıran İsmail Kuş anlattı. Kocaeli’de sanatını icra etmekte olan İsmail Kuş, ‘‘Yaptıklarımı satmayı düşünmüyorum. Müze oluşturmayı planlıyorum’’ dedi. 

Türkiye’nin ‘’Marangoz Atölyesi Ve Tuğlalı Bina’’ adlı eseri ile tanıdığı İsmail Kuş, diorama sanatına başlama serüvenini ‘’ Maketçilik ile bu işe başladım. Bir abim vardı, o ziyaretime gelmişti. Dedi ki ; bana ufak ahşap parçalar, çubuklar lazım. Ne yapacağını sordum. Köy evi maketi yapacağım dedi. O an benim aklıma ‘Maket yapabilir miyim? ‘ sorusu geldi. Sonrasında ben maket yapmaya başladım ‘’ sözleri ile anlattı.

Üzerinde çalışılacak eserlerin belirlenmesi

Figürlerini belirlemekte herhangi bir kriteri olmadığını belirten Kuş, ‘’ Evime gelen misafirler, maketlerin kapılarını zorluyordu. Maketlerin kapılarını zorladıkça bende şu düşünce oluştu ; insanlara hem iç hem dış olarak gösterebilirim. Sonrasında bu şekilde yapmaya başladım ‘’ ifadeleri ile eserlerinin iç ve dış mimarisine geçişini anlattı. Dioramanın Türkiye’de yaygın olduğunu fakat kendisinin çalıştığı şekilde daha önce kimsede bir çalışma görmediğini belirten İsmail Kuş, ‘’ Türkiye’de yaygın ama şu şekilde ; berber maketimden yola çıkalım. Onun sadece içini yapıyorlar. Ben hem içini hem dışını hem de sokağını yapıyorum. Kenardaki çöplere kadar görebiliyorsunuz. Yani yapabilen var ama bu şekilde yapıyorlar, sadece iç olarak ilerliyorlar veya hiçbir dükkan yapmıyorlar, sadece binanın cephesi olarak yapıyorlar. Açıkça söyleyeyim, benim yaptığım şekilde görmedim. Yurtdışında da görmedim bu şekilde ‘’sözleri ile kendisinin daha kapsamlı bir çalışma yaptığına da değindi.

İSMAİL KUŞ

 

 

 

 

 

 

 

 

Ses getiren çalışma : Marangoz Atölyesi Ve Tuğlalı Bina

Sosyal medyada son çalışması ses getiren Kuş, öncesinde de birçok çalışmasının bulunduğunu söyleyerek ‘’ Bunların da ses getireceğini biliyordum ama güzel fotoğraf çektiremedim açıkçası. Öncekiler ikinci katta, en fazla üçüncü katta kaldı. Bu çalışmada dördüncü kata çıkınca, bir de çalışma büyük olunca viral oldu. Ama tahmin ediyordum’’ cümleleri ile de çalışmalarına güvenini sergiledi.

İlgisi olanlara tavsiyeler

‘’Örnek veriyorum, Bob Ross diyor ya fırçayı kaydırdığında dağ oluşuyor. Hangimiz bu şekilde yapabiliyoruz? Kesinlikle yapamayız çünkü o adam aynı dağı belki yüzlerce, binlerce kez çizmiş. İnsanlar da bu şekilde, bize öğret diyorlar. Ellerine birer tane ahşap çubuk alsınlar, masa yapmaya çalışsınlar. Kil alın, güğüm yapın, vazo yapın. Deneme yanılma yöntemi bu ‘’ ifadeleri ile deneyerek başarılabileceğini, aynı zamanda da zorlukları olan bir sanat olduğunu vurguladı.

Muhabir: Yaren Sude FİDAN

yorum sayısı 2

Yorum yapmak için buraya tıklayın