MANŞET

Şifacı anne hikayesini anlattı

Balıklıdere Köyünde kadınlar kendi el emeklerini satarak evlerine katkıda bulunuyorlar.Bu kadınlardan biri olan Mintesem Alkan yaptığı ürünleri ve bunları neden yapmaya başladığının hikayesini anlattı.

Ece YEŞİLDAĞ

Hatay’ın Defne ilçesine bağlı Balıklıdere köyünde her çarşamba kurulan pazarda köylü kadınlar kendi elleriyle ürettikleri ürünleri satıp gelirlerini karşılıyorlar. Bu emekçi kadınlardan biri olan 3 çocuk annesi Mintesem Alkan kendi üretimi olan kozalak şurubu andız ve keçiboynuzu pekmezi gibi her derde deva ürünleri ne zaman ve neden yapmaya başladığının hikayesini anlattı. 9 yaşındaki kızına şifacı olan anne hem bu işi ticarete döktüğünü hem de kızına olduğu gibi herkese şifa olmak istediğini söyledi

Alkan, “9 yaşındaki kızım sürekli astım bronşit rahatsızlıkları geçiriyordu ve ilaç vermeme rağmen hiçbir zaman iyileşmiyordu interneti kullanarak çocuklarıma nasıl faydalı olabileceğimi araştırdım. İlk önce kozalak şurubu, andız pekmezi, keçiboynuzu pekmezi yaptım. Daha sonra sirkeler ilgimi çekmeye başladı aklınıza gelebilecek her türlü sirkeyi yapmaya başladım. Bu sirkeler şeker, kalp, böbrek rahatsızlıklarına iyi geliyor. Burada bulamadığım ürünleri dışarıdan tedarik edip üretiyorum. Asla plastik kullanmıyorum, ürünlerime katkı maddesi olmaması için dağlardan gelen akan suyu kullanıyorum. Ve cam kavanozlarda muhafaza ediyorum. Emekçi anne Alkan sağlığın parayla satın alınamadığını ve sağlıklıyken insanların kendilerine bakabilmesi” gerektiğini vurguladı.

 

Muhabir: Elif KÖG

1 yorum

Yorum yapmak için buraya tıklayın