Fotoğraf:Cansu TATAR
MANŞET

SEN ÇÖP DEĞİLSİN KUŞKAYA!

Giresun’un Tirebolu ilçesinde bulunan korkunç manzara bu kadar olmaz dedirtti.

Fotoğraf:Cansu TATAR

Tirebolu ilçesine bağlı Demirci Mahallesi’nde sözde turistik bölge olan ‘Kuşkayası’ hem çevreye hem de insan sağlığına büyük ölçüde zarar veriyor. Yoğun koku ve görüntü kirliliğine ev sahipliği yapan Kuşkaya mevkiisi çevreyi olumsuz yönde etkileyen unsurları bünyesinde barındırmakla kalmayıp canlıların yaşamlarını ve yaşam alanlarını tehlikeye atıyor. İlçe merkezine yalnızca 2 km. mesafede bulunan bu bölgede tarihi doğal güzelliği yüceltmek varken neden katleder ki insan?

Fotoğraf:Cansu TATAR

Tirebolu-Doğankent yolu üzerinde bulunan Kuşkayası yıllardan beri çöp yığınları ile mücadele içerisinde. Bu çöp yığınlarının içinde: araba lastiği, yorgan, tuğla taşları ve yığınla doğada çözülemeyen atıklar mevcut .Ayrıca dikkati çeken bir diğer özne at kafası vb. hayvan iskeletlerinin de var olmasıydı. Edindiğimiz bilgilere göre Kuşkaya mevkiinde kaçak at kesimi de yapılıyor. Buna ilaveten hava koşullarının da etkisiyle bölgedeki çöp atıkları Harşıt Çayı vasıtasıyla denize ulaşıyor ve bu olay denizin de kirlenmesine sebebiyet veriyor.

Ne yazık ki Karadeniz’in doğal güzelliklerini yoğun bir şekilde hissettiğimiz bu eşsiz manzaranın adı hem mecazi hem de gerçek anlamda kirlenmiş durumda.

 

 

 

Fotoğraf:Cansu TATAR
Fotoğraf:Cansu TATAR

 

 

 

 

 

Fotoğraf:Cansu TATAR

Haber: Cansu TATAR