MANŞET

Şanlıurfa ikinci felaketi yaşadı

6 Şubatta yaşanan depremin ardından 14-15 Mart tarihleri arasında bu sefer Şanlıurfa da sel felaketi gerçekleşti. Gerçekleşen sel felaketinde 17 kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi.

Birçok ev ve araba sular altında kaldı. Mağdur olan vatandaşlara yardım edildi. Halk konu hakkında bilgilendirildi. Şanlıurfa Valisi kendisiyle görüşmeye gelen gazetecilere bilgilendirmede bulundu. Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan , tüm sosyal medya hesapları üzerinden vatandaşlara yaşanan afetle ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirme duyurusu yaptığını, yağışın ve taşkınların kat kat fazlası gerçekleştiğini söyledi. Bu durumun çevre illerden Türkiye genelinin desteğine ihtiyaç duyulmasına sebep oldu. Yaşanılan felaketin ardından başta jandarma ekipleri olmak üzere tüm illerden tam desteğin geldiğini bu süreç içerisinde selden etkilenen yolların trafiğe kapatıldığını ve Şanlıurfa merkeze bağlı birçok ilçe ve köylerin eğitime ara vermek zorunda kaldığını belirtti

Selden sadece eğitimin etkilenmediğini birçok kamu kuruluşunun da etkilendiğini bundan dolayı engelli ve hamile olan kişiler kamu kuruluşları tarafından izinli olarak sayıldığına değindi.Fotoğraf :Tevrat Güner selde mağdur olan vatandaşların durum Aynı zamanda sel taşkınlarının etkilediği mahallelerdeki vatandaşların tahliyesini yapılmaya başlandığını ve kalacak yeri olmayan vatandaşların KYK yurtları ve misafirhanelere yerleştirildi. Bir yandan da oluşan taşkınlar boşaltılmaya başlandı. Balçıkların temizlenmesi, vatandaşların tahliye edilmesi ve yerleştirilmesi süreci hızla devam etti.Vatandaşların bilgilendirilmesi ve uyarılması Şanlıurfa Valiliği tarafından sosyal medyada sürekli olarak yer aldı. Tüm ihbarlar ivedilikle yanıtlandı ve gerekli tespitler yapıldı. Bu durumda vatandaşı yanlış yönlendirip panik oluşturmaya çalışan kişi ve kişiler tespit edilip , haklarında yapılması gerekenler hukuki olarak yapıldı. Ve yine bu konuda halkı Şanlıurfa Valiliği uyardı. Sular boşaltıldı, temizlik yapılarak sahada tüm yetkililer süreci birlikte yaşadı. Sel felaketinden etkilenen hasar alan evler, iş yerleri ve araçların tespiti sağlandı . Buna yönelik maddi destek çalışmaları başlatıldı.Su arıza tespit çalışmaları aralıksız devam etti. Çamurlu su gelmeye başlamasıyla vatandaşlara su kesintisi olacağı yetkililer tarafından sosyal medya aracılığı ile duyuruldu. Akabinde yaşanan su kesintisiyle birlikte yetkililer tüm halka hazır su dağıtımını gerçekleştirdi. İçme su çalışmaları hızlandırılıp , vatandaşa daha çabuk ulaşmasını sağlamak Tüm vatandaşa arıtılmış olarak vermek . Bu afetlerin altında yatan şeyin aslında İklim krizi olduğu yatmaktadır.Şanlıurfa Valiliği sel afetiyle ilgili 1 yıllık yağışı 2 günde aldığımıza dair açıklamalarda bulundu. Halkın mağdur olmaması için hızlı bir şekilde maddi destek ödenekleri de sağlandı . İki aya kadar konutlar inşa edilerek , mağdur olan vatandaşlara teslim edilecek.

Muhabir :Tevrat Güner

Fotomuhabir :Busenur Özdemir