MANŞET

Sağlık Hizmetleri’nden depreme müdahale çalışmaları

Sağlık

Depremden etkilenen hastanelerde kontrol ve tahliye çalışmaları başladı. Binlerce kişinin yaralanmasına yol açan deprem sonrası birçok yaralı farklı noktalardaki hastanelere sevk edildi.

Depremden etkilenen illerde birçok hastane tedbir amaçlı olarak tahliye edilirken, hastanelerde bulunan yoğun bakım ünitelerindeki hastalar başka hastanelere nakledildi.

Sağlık Hizmeti sağlayan merkezlerin depreme dayanaklıkları kontrol edilmeye başlanırken, 35 yıllık bina olan Çukurova üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde, 7 katlı ana binanın kolonlarındaki yorgunluk tespit edildi. Ve  tahliye kararı verildi.

Deprem bölgelerinde sağlık çalışmaları devam ediyor

Deprem sonrası 100 Binden fazla yaralı, tedavilerini Sahra Hastaneleri’nde, sağlık merkezlerinde ve çadırlarda sürdürmeye çalışıyorlar. Yaralılar ile ilgilenen birçok gönüllü sağlık hizmet çalışanı ise bölgede görevlerini sürdürüyor.

Türk Tabipleri Birliği, depremden etkilenen illerde verimli bir çalışma şekli olmadığı için sağlık çalışmalarının eksik kaldığını bildirdi. Yapılan sevk işlemlerinin de sistem tıkanıklığına yol açtığı öğrenildi.

Bölgelerdeki barınma koşullarının zorluğu, hijyen ve temel ihtiyaçların eksik kalması ile salgın hastalıkların baş gösterebileceği endişesi sürmekte.

Muhabir  :Gökçe Baydar