MANŞET

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin Mecliste Önemli KonuşmaYaptı.

Duyurulan en önemli kararlardan biri Rusya’nın New START (Stratejik Silahların Azaltılması ) antlaşmasını askıya alması oldu.

Rusya başkanı Vladimir Putin yaptığı açıklamada, ülkenin yaşaması gereken zorluklar ve zaferler hakkında konuştu, ekonomideki değişikler, ve nükleer tehdidini ele aldı.
 
New Start Antlaşması’nın askıya alınması 
Uluslararası gündemin belki de en önemli maddesini yaklaşık iki saat süren konuşmasının sonunda Vladimir Putin açıkladı. Rusya, Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşmasına (START) katılımını askıya aldı. Bu, Moskova ile Washington arasında küresel güvenlik alanında halen yürürlükte olan son anlaşmadır.
Hatırlatmak isteriz ki 3 Şubat tarihinde NATO Rusya’ya yeni START antlaşmasını sundu ve Rusya topraklarında bulunan füzelerin denetlenmesini istemişlerdir.
Putin, bu çağrıya karşı böyle cevap verdi
“Buna ne isim vereceğimi  bilmiyorum, bu bir tür saçmalık tiyatrosu. – Kiev rejiminin stratejik havacılığımızın üslerine saldırma girişimlerine Batı’nın doğrudan dahil olduğunu biliyoruz. Bunun için kullanılan insansız hava araçları, NATO uzmanlarının yardımıyla donatıldı ve modernize edildi. Şimdi de savunma tesislerimizi de denetlemek istiyorlar. Bugünün yüzleşmesinin modern koşullarında, bu kulağa bir tür saçmalık gibi geliyor. Bu ya ikiyüzlülüğün, kinin ya da aptallığın zirvesidir. Onlar hala zeki insanlar: bizi stratejik bir yenilgiye uğratmak ve nükleer tesislerimize tırmanmak istiyorlar” dedi. 
 
Yaptırımlar 
Putin açıklamasında yaptırımlara da değindi “Batılılar, Rus halkın zorlamak için ekonomisini hedef aldılar her türlü baskı yaptılar ama istediklerini sonucu almadılar. Avrupa ve ABD’ de fiyat ve işsizlik artarken bir de enerji krizi ortaya çıktı. Rus ekonomisi onların beklediğinden daha güçlü çıktı.
Rusya dolardan uzaklaşıyor ve Batı’dan bağımsız bir finansal sistem kuruyor. Tarım çift haneli büyüme gösterdi: rekor bir hasat yapıldı – 150 milyon tondan fazla tahıl” ifadelerini kullandı. 
 
Sosyal Yardımlar
Putin, asgari ücretin yüzde 10 artırılarak 19 bin 242 rubleye çıkarılması gerektiğini söyledi. Ayrıca, çocukların eğitimi için vergi indiriminin 50 binden 110 bin rubleye, kendi eğitimleri ve sağlık giderleri için – 120’den 150 bin rubleye çıkarılması gerekiyor.
1 Şubat’tan bu yana, doğum sermayesi% 11,9 oranında endekslendi. Artık ülkenin yeni bölgelerinin sakinleri de buna hak kazanıyor. Putin, bunu 2007’den beri doğan tüm çocukları kapsayacak şekilde genişletmeyi önerdi. Geçmişte Kırım’da da aynısını yaptılar.
Muhabir :Emil SHUKUROV