AKTUEL anasayfa çevre Eğitim Fakülteden Haberler Güncel gunimedya Kültür-Yaşam Üniversiteden Haberler Yerel Yönetim

Rektörlük binası müze olacak

Giresun Üniversitesi’nin, rektörlük binasının tadilat nedeni ile boşaltılması ve Giresun Valiliği’nin ‘’kullanım dışı’’ olmasını gerekçe göstererek binayı alması hakkında rektörlükten açıklama geldi. 

 

 

Bir dönem Giresun Valiliği olarak hizmet veren bina, sonrasında Giresun Üniversitesi’ne rektörlük binası olarak tahsis edildi.

Edinilen bilgilere göre, binada tadilat yapılması gerektiği sebebi ile Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA)’ na proje sunan ve yardım talebinde bulunan Rektör Yılmaz Can’a gerekli destek sağlandı. Vali Enver Ünlü ’nün tarihi binayı Rektör Yılmaz Can’dan istediği fakat olumlu dönüş alamadığı bildirildi. Ünlü ’nün Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na talep yazısı göndermesi üzerine 14 Aralık 2022 tarihinde binanın Milli Emlak Müdürlüğü’ne devredildiği belirtildi.

Rektörlükten açıklama

İddialar üzerine üniversitenin rektörü Yılmaz Can, binanın mülkiyetinin Milli Emlak Müdürlüğü’ne ait olduğunu ve yıllar önce üniversiteye rektörlük binası olarak tahsis edildiğini söyledi. Tahsisin 14 Aralık 2022’de Vali Enver Ünlü’nün talebi üzerine, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından ‘’binanın tahsis amacıyla kullanılmadığı ve boş olduğu gerekçesi’’ ile kaldırıldığını belirtti. Rektör Yılmaz Can, binanın boş olmasının sebebini ise, bina için gerekli tadilat ve işlemlerin yapılması sonrasında müze olarak hizmete açmak olarak açıkladı. ‘’Bu amaçla, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) ile sözleşme yapılmış, “Tarihi Binanın Zamanda Yolculuk Müzesine Dönüştürülmesi” için çalışmalara derhal başlanmış ve bu kurumdan mali destek alındı ’’ sözleri ile desteğin de alındığını belirten Can, müzenin planlamasının ise ‘fındık’ temalı gelişeceğini, binanın bir kısmın ‘fındık müzesi’ ve ‘fındığın akademik merkezi’ olarak tasarlandığını söyledi. Binanın bir kısmının ise Osman Ağa anısına olacağını, kendisini tanıtan bilgilere yer verileceğini ifadelerine ekledi. Tüm çalışmaların yapılması için gerekli yerlerden, gerekli izinlerin alındığını belirten Can, ‘’Bakanlığın tahsisin kaldırılması yönündeki kararına karşı yasal başvuru haklarımızın bulunduğunu hatırlatır, konuyu tüm yönleriyle saygıdeğer kamuoyumuzun takdirine sunarız’’ diyerek açıklamasını noktaladı.

Muhabir: Yaren Sude FİDAN