Eğitim

Rektör Can: “Öğretmenler cehaletin düşmanıdır”…

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, “24 Kasım Öğretmenler Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

“Öğretmenlik mesleği gücünü sevgiden alan, emek, özveri, sabır ve hoşgörü isteyen, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar değerli ve saygın bir meslektir” değerlendirmesinde bulunan Can, “Dünyaya ayak uydurabilmemiz, sahip olduğumuz kaynakları en verimli şekilde kullanabilmemiz, çağdaş medeniyete öncülük edebilmemiz; milletimizin her ferdinin yeteneklerini tümüyle ortaya çıkaran iyi bir eğitim sistemi ve iyi eğitimcilerle mümkündür” dedi.

“ÖĞRETMENLERİN HAKKINI ÖDEYEMEYİZ”

Rektör Yılmaz Can, açıklamasında şunları söyledi:  “Toplumun en büyük düşmanı cehalet, cehaletin en büyük düşmanı da öğretmendir. Öğretmen geçmişin öğreticisi, geleceğin kurucusudur. Gelecek gençlerindir, gençler de öğretmenlerin eseridir. Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir…” şeklinde birçok veciz sözüyle onlara büyük bir değer veren, çok önemseyen ve aynı zamanda ‘Başöğretmen’ unvanı da taşıyan Büyük Atatürk’ü de bu vesileyle bir kez daha anıyoruz.

İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın” düsturuyla hareket eden bir medeniyetin varisleri olarak inanıyoruz ki; insanımızı yaşatacak, devletimizin refahını ve bekasını temin edecek; birliğimizi, bütünlüğümüzü bozmadan sağlıklı bir şekilde gelecek kuşaklara taşıyacak olan şey, doğru bir eğitim ve bu eğitimi verecek olan kıymetli öğretmenlerimizdir.

Ülkemizin dört bir köşesinde bu önemli görevi icra eden, içinde bulunduğumuz şu zor şartlarda sorumluluk bilincinden uzaklaşmayan, gayretkeş öğretmenlerimizin hakkını elbette hiçbir şeyle ödeyemeyiz”.

Editör: Dilek YAĞCI