Fakülteden Haberler

Prof. Dr. Mehmet Okuyan’dan “Din ve Toplum” Konulu Konferans

Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Okuyan Fakültemiz Konferans Salonunda 10 Mayıs 2017 saat 14.00’de “Din ve Toplum” konulu bir konferans gerçekleştirdi.

Sözlerine “Kur’an-ı hayatın merkezine almak, fakültenizin adı ile de mütenasip olmak üzere Kur’an ile doğru bir iletişim içerisinde bulunmak gayemize hizmet etsin diye bu daveti seve seve kabul ettik” diye başlayan Prof. Dr. Mehmet Okuyan “Kur’an benim neyim olmalı”? başlığı altında bilgiler vererek sözlerine devam etti.

Fotoğraf: Yasin Balaban

Kur’an hayatımıza ne kadar müdahale etmeli ve biz ona ne kadar müracaat etmeliyiz sorularına cevaplar arayan Okuyan “Sabah namazına kalkınca Kur’an ile iletişimimiz ne durumda ve ben bu namaz ibadetimi niye yerine getiriyorum” diye sorulması gerektiğini vurguladı.

Bir müslüman’ın namaz kılarken bunu yapma sebebinin Kur’an olduğu ve Kur’an-ın Allah’ın (c.c) emri olduğunu bilerek hareket etmesi gerektiğinin altını çizen Okuyan “Kur’an hayatımızın her anında, kahvaltı ederken ya da bir kıyafet giyerken Kur’an-ın benim giymem gereken şey hakkında bir emri var mı? Kur’an bana ne diyor acaba diye sorulması gerekir” dedi.

Fotoğraf: Yasin Balaban

Okuyan” Kur’an bir insanın sadece ibadet hayatını düzenleyen bir kitap değildir. Kur’an-ın indiriliş gayesi sadece bu değildir. Kur’an-ın indiriliş gayesi bir insanın sadece ahiret hayatını kazanmasını temin etmekte değildir. Kur’an bir hayat kitabıdır ve hayata dair düzenlemeler içerir. Hayat ile alakalı ana başlıkları insanlara sunar” dedi.

Fotoğraf: Yasin Balaban

Konuşmasını Kur’andan ayetler ile destekleyen Okuyan “Burası bir üniversite ve Kitabullah’ın bütün üniversiteler için evrensel bilgiye hizmet edebilecek prensiplere sahip unutmayın. Kitabullah’da jeoloji var, jeomorfoloji var, astronomi var, biyoloji var, sosyoloji var, psikoloji var, antropoloji var, hukukun en temel ilkeleri Kur’an-da var. Öyle ise siz Kur’an okumaya başlarsanız Kur’an size daha başka neler okumanız gerektiğini söyleyecektir. Ama ne olur doğru kitabı okumaktan başlayın” diyerek Kur’an okumanın önemine bir kez daha vurgu yaptı.

Fotoğraf: Yasin Balaban

Sözlerini “Seslerinizi Kur’an ile süsleyin diyor peygamberimiz(sav). Peygamberi bu davayı, Peygamberi bu daveti yansıtabilen yiğitlere selam olsun” diyerek noktalayan Prof. Dr. Mehmet Okuyan’a teşriflerinden dolayı teşekkür belgesi takdimi ile konferans sona erdi.

Fotoğraf: Yasin Balaban