Fakülteden Haberler

Prof. Dr Kurtuluş Kayalı, Lütfi Akad’ın Türk Sinemasındaki Önemini Anlattı

Siyaset ve düşünce tarihi araştırmalarının yanı sıra Kemal Tahir hakkında yazdığı makaleleri ile tanınan sinema, edebiyat, mizah ve sosyoloji ile yakından ilgilenen siyaset bilimci ve sinema araştırmacısı Prof. Dr Kurtuluş Kayalı’nın katılımıyla fakültemizde 11 Mayıs 2017 Perşembe günü saat 13.00’de “Türk Sinemasının ve Lütfi Akad’ın Önemini Fark Etme Serüvenin Ulaştığı Aşama” konulu konferans düzenlendi.

Fotoğraf: Çağla Gürdap

Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, Akad’ın sinemasının ve  Gelin, Düğün, Diyet üçlemesinin, Susuz Yaz,  Sevmek Zamanı gibi  filmlerin geç anlaşıldığını ve sinema tarihine damgasını vuran iki yönetmenin Metin Erksan ve Lütfi Akad olduğunu söyleyerek sözlerine başladı.

Fotoğraf: Çağla Gürdap

Lütfi Akad’ın birçok filminde söylediği şeyi sessizlikle söylediğini, her kesimin filmleri farklı yorumladığını vurguladı. Kayalı sözlerine;

“Lütfi Akad’ın kafasında Diyet’i çekerken Ömer Seyfettin yoktu Osmanlı vardı. Osmanlı’nın yenilgiye başladığı dönemde Osmanlı’nın yenilgiden önceki muhteşem zamanını halka yansıtmak için çekti.

Fotoğraf: Çağla Gürdap

Kayalı, “Lütfi Akad, Ben burada insanın toplum içinde eriyişini anlatmaya çalışıyorum, toplumsal sınıfın olmadığını anlatmaya çalışıyorum”

diyor, diyerek devam etti.

Fotoğraf: Çağla Gürdap

Ayrıca Lütfi Akad’ın Gurbet Kuşları filmi hakkında ise;

“Sizin kuşak bunu anlamayacak, bizim kuşak İstanbul’u görmeden bilirdi. Bütün filmler Haydarpaşa Garı’nda başlardı, orada bitirilirdi. İnsanlar şehri terk ediyorlar, şehirden bunalıyorlar. Asli sahiplerinin tepkisi ve şehre göç edenlerin hikayesi… Bu iki şeye yönelik tepki var”  dedi.

Fotoğraf: Çağla Gürdap

Konferans, öğrencilerden alınan soruların cevaplanmasının ardından Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Bayram Kaya ve Yönetmen Ömer Uğur‘un, konuğumuz Prof. Dr. Kurtuluş Kaya‘ya katılımından dolayı teşekkür belgesi takdim etmesi ile son buldu.

yorum sayısı 956

Yorum yapmak için buraya tıklayın