Kültür-Yaşam MANŞET

Özel Çocuklara Kutlama

Fotoğraf: Zehra Yalçın

3 Aralık Dünya Engelliler Haftası kapsamında  Ahmet Rasim Baş Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencilerine, Tirebolu Kaymakamlığı ve Tirebolu Gençlik Merkezi tarafından geç doğum günü kutlaması  düzenlendi.

Tirebolu Kaymakamı Salih Yüce ve eşi Mina Yüce tarafından gerçekleştirilen etkinliğe; Tirebolu Garnizon Komutanı Asteğmen Furkan Can Cengiz,  Tirebolu İlçe Emniyet Müdürü Murat Şahin, Tirebolu İletişim Fakültesi  Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi İsmail Cem Feridunoğlu,  kurum ve kuruluşlar ile öğrenciler katıldı.

Fotoğraf:Zehra Yalçın

“Bu Özel Çocuklarımıza Ne Yapsak Azdır”

Etkinliğin açılış  konuşmasını yapan  Tirebolu Kaymakamı Salih Yüce şu açıklamalarda bulundu:

Öncelikle bu özel çocuklarımızın gününü kutluyorum. Çocuklarımızın tamamına bu şekilde eğitim imkânı vermemiz lazım. Eğitim imkanı verdiğimiz çocuklarımızın büyük bir çoğunluğunun toplumda hiç olmazsa da kendi ihtiyaçlarını çok rahatlıkla karşılayabildiklerini görüyoruz. Bu nedenle de önemli bir kısmına ulaşamadığımızı görüyorum. İlçemizde bulunan tüm kardeşlerimize ulaşabilmek amacıyla mevcut okulumuzun kapasitesinin bu durumunu üç dört katına çıkarabilme çabası içerisindeyiz. 2020-2021 eğitim öğretim döneminde bunu başaracağız. Çocuklarımızın kendi ayakları üzerinde durabilmesi ve özel ihtiyaçlarını karşılayabilecek seviyeye getirebilmek istiyoruz. Bu özel çocuklarımıza ne yapsak azdır”

Fotoğraf: Zehra Yalçın

Kutlamanın devamında  Rasim Baş Özel Eğitim Uygulama Okulunun hazırladığı 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kısa filmi, gelen konuklara sunuldu. Ayrıca çocukların kendi hazırladığı hediyeler protokole takdim edildi.

Fotoğraf: Zehra Yalçın
Fotoğraf: Zehra Yalçın
Fotoğraf: Zehra Yalçın

“Engel Hepimiz İçin”

Program öncülerinden  Mina Yüce: “Eşimle beraber her yıl engelli çocuklar konusunda mutlaka bir faaliyet yaparız. Bu bizim hassas noktamız. Her gittiğimiz yerde çocuklarla birçok paylaşımda bulunuyoruz; hediyeler dağıtıyoruz, güzel günler geçiriyoruz. Umarım bu birçok insanda farkındalık yaratır. Bu yüzden birçok kişiyi davet ettik. İnsanların bakış açısını değiştirmeye çalışıyoruz. Umarım bunu başarırız. Engel hepimiz için. Yarınımızın ne olacağı belli değil. Onlar gerçekten bir melek. Her şeyden habersiz; saf, temiz çok özel çocuklar. Onlara hepimiz destek olalım” ifadelerini kullanırken sözü  Garnizon Komutanı Asteğmen Furkan Can Cengiz devraldı.

Fotoğraf: Zehra Yalçın

Cengiz:  “Ben de bir engelli kardeşi olarak burada olmaktan çok büyük bir mutluluk duydum. Çocuklarımıza engelli demekten ziyade özel çocuklarımız demek daha doğru olur. Onların mutluğunu görmek bizleri de çok mutlu etti” diyerek bu özel günle ilgili düşüncelerini dile getirdi.

Fotoğraf: Zehra Yalçın

Etkinlik, özel çocukların eğlencesiyle sona erdi.

Haber: Zehra Yalçın 

1 yorum

Yorum yapmak için buraya tıklayın