Eğitim

Onlarca Renk, Yüzlerce Kültür; Dünya 5’ten Büyüktür

Fotoğraf: Ayten Poliçe

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla  başlayan etkinlik Bangladeşli Ömer Faruk adlı öğrencinin Kur’an- ı Kerim tilavetiyle devam etti. Misafir öğrenciler adına Bangladeşli öğrenci Muhammed Nazmi Hüseyin konuşmasında, Giresun’da okumaktan memnun olduklarını ve yardımlarından dolayı Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun ve Uluslararası Öğrenci Dernekler Federasyonu başkanına teşekkür etti.

Fotoğraf: Ayten Poliçe

Daha sonra mikrofonu devralan Giresun UDEF Başkanı Abdullah Demir; Giresun Uluslararası Öğrenci Derneğinin şehrimizi okumak için tercih eden uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapmak, onları tanımak, birbirleriyle kaynaştırmak, eğitim ve öğretim hayatları boyunca karşılaşabilecekleri maddi ve manevi ihtiyaçlarının çözümüne ortak olmak ve ülkemizde edindikleri birikimleri farklı coğrafyalara taşıyabilecek vasıflı insanlar olabilmelerine katkı sağlamak amacıyla kurulmuş bir sivil toplum kuruluşu olduğunu söyledi. Amaçlarının Giresun Üniversitesinde eğitim almak için gelen misafir öğrencilere organizasyon kabiliyeti kazandırmak, uluslararası öğrenci ve eğitimle ilgili kamuoyunda gündem oluşturmak ve tanıtım olduğunu belirtti. Demir ayrıca bu etkinlik ile misafir öğrencilerin ülkemizi daha iyi tanımaları ülkelerini tanıtmalarını ve şehir insanıyla buluşmaları amacıyla gerçekleştirildiğinin altını çizmesiyle birlikte sözü alan UDEF Başkanı Mehmet Ali Bolat, programda bulunmaktan mutluluk ve heyecan duyduğunu belirterek, uluslararası öğrencilerin gayretleri, güzellikleri, renkleri ve gerek Giresun gerek Ankara kısacası Türkiyelilerin onlara olan sevgisini saygısını meydanda hissettiğini ve bundan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Türkiye’nin 203 ülke ve bölgeden 115.000 öğrenciyi ev sahipliği yaptığını ve bu sayıyı 300.000-350.000’lere kadar çıkarmak istediklerini vurguladı. Bolat’ın sözlerinin bitimiyle  Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun günün önemi üzerine konuşmasını yapmak için kürsüde yerini aldı.

Fotoğraf: Ayten Poliçe

Cevdet Coşkun, emeği geçen herkese teşekkür ederek;  “Kur-an’ da buyuruyor ki; “Biz sizi tanışın bilişin diye kavimler halinde yarattık. Bugün buradaki amacımız gerçekten çok farklı milletlerden, renklerden, kültürlerden gelen kardeşlerimizin buradaki öğrencilerimizle ve Giresun halkıyla buluşması ve tanışmasını sağlamak. Bugün adımız ve rengimiz insanlık, umudumuz ise barış huzur ve zenginlik dolu bir dünya. Türkiye son yıllarda uluslararası öğrenci sayısında çok büyük bir artış gösterdi.Dünyanın 200 ülkesinden 100.000 i aşkın ulus öğrenci bugün ülkemizde konuk olarak bulunuyor. Üniversitemizde ise 38 ülkeden 1200’ e yakın öğrenci bulunuyor ki bu sayının önümüzdeki yıllarda ivmeli bir şekilde artması için gerekli tüm çalışmaları kararlılıkla yürütüyoruz. Yakın zamana kadar beyin göçü veren bir ülkeyken bugün gönül coğrafyamızdan öğrenci alan öğrencilerin okumak için can attığı bir ülke haline geldik ve bu göreceksiniz önümüzdeki kısa ve orta vadede çok daha hızlı bir şekilde artacaktır. Ülkemizde okuyan öğrencilerimiz bizim gönül elçimiz olacaklar. Ülkemiz bugün bizim bütün İslam dünyasının, bütün bölgenin hatta dünyadaki bütün mazlumların ve mağdurların ümit bağladığı bir ülke durumuna geldi. Dolayısıyla bizim bu bölgelerdeki tüm halklarımızla bir gönül birlikteliğimiz var.Dolayısıyla biz kendimiz için ne istiyorsak bölgedeki kardeşlerimiz için mazlumlar için de aynı şeyi istiyoruz.Kendimiz için ne istemiyorsak onlar için de onu istemiyoruz. Kardeşlik de bunu gerektiriyor. Bugün Giresun ilimize esnafına kültürleri tanıtmanın yanında çok ciddi manada ekonomik katkı sağlayan bu öğrencilerimize Giresun olarak sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum ve esnafa, halka bu kardeşlerimize kollarını, gönüllerini açmalarını rica ediyorum. Bu ülkenin Mevlanalar, Yunuslar şehri olduğunu göstermemiz gerekiyor. Eğer bunu başarırsak hem ilin hem ülkenin bölgede tanıtımını çok daha iyi yapacağımızı ve daha fazla öğrenci çekeceğimizi düşünüyorum. Uluslararası öğrencilere yardımcı olan herkese teşekkür ederim’’ ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: Ayten Poliçe

Coşkun’ un  beraberinde  Ak Parti Giresun Milletvekili Avukat Sabri Öztürk’ te etkinlikle ilgili olarak; “ Bugün Giresun Üniversitesinin öğrenci sayısı 30.000’i aşmış durumda. Bu sayı ciddi ve büyük bir üniversite olduğunun göstergesi. Bu durum şehri olumlu yönde etkiliyor.Üniversitenin eğitim kalitesini yükselterek ve öğrenci sayısını artırarak bu faaliyetlere devam etmesini diliyorum. Uluslararası öğrencilerin Giresun’ da okuması son derece önemli.Türkiye’nin tercih nedeni ise mevcut hükümet ve Cumhurbaşkanımızın hangi kıtada, hangi dilde, hangi renkte, hangi inançta olursa olsun bütün insanlara adil davranma politikasıdır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ” sözleriyle duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

Fotoğraf: Ayten Poliçe

Konuşmaların bitimiyle etkinlik, İnşaat Mühendisliği 1. Sınıf öğrencisi Ahıskalı KyamranPermuradova ‘nın “Dombıra” adlı parçayı ve  Hemşirelik 1.sınıf öğrencisi Rüstem Mustafayev’ın  “Ben Ahıskalıyım” şiirini seslendirmesiyle birlikte Ahıskalı öğrenciler; Kafkas geleneksel danslarını, Ahıska Barı geleneksel danslarını, Türkmenistanlı öğrenciler  geleneksel Küşdepdi dansını ve  Somalili öğrenciler de geleneksel danslarını sergilediler. Programın ilk günü plaket takdimi, kurdele kesimi ve stantların gezilmesiyle son buldu.

Fotoğraf: Ayten Poliçe
Fotoğraf: Ayten Poliçe
Fotoğraf: Ayten Poliçe
Fotoğraf: Ayten Poliçe
Fotoğraf: Ayten Poliçe
Fotoğraf: Ayten Poliçe

Etkinliğin ikinci günün de ise; Uluslararası öğrenciler ülkelerine ait yemekleri, bayrakları, devlet büyüklerini, ülkelerinin coğrafi konumunu, para birimlerini, hediyelik ve süs eşyalarını insanlara tanıttılar ve geleneksel oyunlarını Giresun halkıyla beraber oynadılar.

Fotoğraf: Ayten Poliçe
Fotoğraf: Ayten Poliçe
Fotoğraf: Ayten Poliçe

 

 

 

Etiketler

yorum sayısı 157

Yorum yapmak için buraya tıklayın