Güncel MANŞET

Milli Mücadele Başlangıcının 100. Yılı Samsun’da Coşku ile Kutlandı

Anadolu Ajansı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Milli Mücadeleyi’ başlatmak için silah arkadaşlarıyla birlikte 19 Mayıs 1919’da Samsun’a gelmesinin 100’üncü yıl dönümü, kentte büyük coşku ile kutlandı.

Samsun Valisi Osman Kaymak’ın Atatürk anıtına çelenk bırakmasıyla başlayan etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. 81 ilden ve farklı ülkelerden gelen temsilci gençler, 16 Mayıs’ta İstanbul’dan hareket eden gemi ile Samsun’a geldi. 19 Mayıs günü Samsun’a ulaşan gençler ile birlikte bayram kutlamaları da başladı.

Daha sonra Tütün İskelesi’nde Uluslararası 19 Mayıs Yarı Maratonu ve Türkiye Kulüpler yarı maratonu finali yapıldı. Dereceye giren sporculara Samsun Cumhuriyet Meydanı’nda Samsun Valisi Osman Kaymak ve Samsun Belediye Başkanı Mustafa Demir tarafından ödülleri takdim edildi.

Fotoğraf: Şefik Durdu

Kutlamaların devamında Tütüncü İskelesi’nde devlet töreni gerçekleştirildi. Devlet törenine Cumhurbaşkanı ve Ak Parti (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yanı sıra farklı siyasi parti liderleri ve çok sayıda protokol temsilcisi katıldı.

Fotoğraf: Anadolu Ajansı
Fotoğraf: Şefik Durdu

Dünya Rekortmeni Milli Sporcudan Saygı Dalışı

Serbest dalış dünya rekortmeni Şahika Ercümen ve beraberindekiler, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadeleyi başlatmak için Samsun’a çıktığı noktada 100 metre saygı dalışı gerçekleştirdi.

Türk Yıldızları ve Solo Türk Gösterisi Yoğun İlgi ile İzlendi

Program sonrasında Türk Hava Kuvvetleri pilotları nefes kesen bir gösteri gerçekleştirdi. Gösteri vatandaşların yoğun ilgisi ile izlendi.

Fotoğraf: Anadolu Ajansı

Kemal Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu Programlar gerçekleştirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı gerçekleştirildi. MYK toplantısı sonrasında, Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz tarafından “100. Yıl Bildirgesi” okundu. Ardından Kemal Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu Yalı Kafe mevkinde toplanan halka hitap etti.

Fotoğraf: CHP Basın

Kemal Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu 100. Yıl Bildirgesi’nin okunmasıyla birlikte İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile İlkadım Belediyesini ziyaret ettiler.

Fotoğraf: Şefik Durdu

Haber: Şefik Durdu