Güncel MANŞET

MHP Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak İle Söyleşi

Fotoğraf: Hüseyin Buğdaycı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak ile siyasete dair bir görüşme gerçekleştirdik.

 

“Devlet Bahçeli Söz Ve Otorite Sahibidir” 

Sizce MHP’nin son yıllardaki en büyük başarısı nedir?

Son 20 yıldır seçim tarihlerini MHP belirliyor. Yani Devlet Bahçeli söz ve otorite sahibidir. MHP’nin dedikleri birkaç gün sonra çıktığı için herkes itibar etmek durumundadır. Aynı zamanda Cumhur İttifakı en büyük başarılarından biridir. Bunun nedeni ise devletin bir beka sorunu var. Üç tarafımız denizlerle, dört tarafımız düşmanlarla çevrili diye tarif ederdik. Bunu geçtiğimiz günlerde gördük. Yapmış olduğumuz harekatın üçüncü gününde herkes karşımıza geçti. Filistin için canını veren millete Filistin dahi sırt çevirmiştir. Bu yüzden devletin bekasını korumak için yapılan bu ittifak çok değerlidir. İkincisi ise 15 Temmuz günü Devlet Bey’in ışıkları açması ve odasından komutanlığını yaparak  Erdoğan’ın hangi uçakla nereye ineceğine kadar planları yaparak ülkücüleri sokağa çağırıp Sayın Erdoğan’a: “Efendim siz de milletimizi sokağa çağırın’’ dediğinde  Erdoğan: ‘’Televizyon mu var efendim, nasıl yapayım?’’ sözünü eklemiştir.  Bahçeli ise: “Görüntülü telefonda mı yok?’’ yanıtını vermiştir. Bunun üzerine Cumhurbaşkanımız ekranlara bağlanmış ve milletimizi sokağa çağırmıştır. O gün milletimizin en büyük başarısıdır. Fakat başında komutanlığını Devlet Bahçeli yapmıştır. O yüzden bence MHP’nin en büyük başarıları bunlardır.

Devlet Bahçeli’nin geri dönün çağrısı yeterli bir cevap aldı mı?

Başı çekenlerden bahsetmiyorum. Fakat gafil avlananlar da makam mevki deyip arkalarında götürdükleri insanlar da büyük pişmanlıklar vardır. Son kongrelerinde zaten ülkücüleri listelerinden çıkarıp budadılar. Yüzde 65’lik bir başka parti yapısı kurdular. Bu yüzdende Sayın Bahçeli son çare olarak; yuvanıza dönün çağrısını yaptı. Karşılık buldu mu? Önümüzdeki günlerde de göreceğiz ki çok büyük karşılığı var. Samsun’da ve Türkiye genelinde de bu sayı çok fazladır. Katılımlar olacak. Bunun tarihini MHP belirleyecektir. Başkanımız kapıyı açtı. Şu an müracaat edenlerle ilgili tahliller yapılıyor. Bu insanlar samimi mi? Yoksa farklı niyetleri mi var? Bu soruşturmanın ardından gerçekten milliyetçi, ülkücü kişiler görev almaya devam edeceklerdir.

“Gitme Sebepleri Makam İsteği”

İyi Partiye geçen isimlerin MHP’den ayrılmasının temel nedenleri sizce nedir?

Koltuk, mevki ve makam isteğidir. Başka bir şey yok. İdeal falan da yok. Bunlar karşı çıkmayı maharet bilen insanlar topluluğudur. Ülkeye bir katkıları yok. Dediğim gibi gitme sebepleri tamamen mevki, makam isteğidir. Genel başkanımızın da dediği gibi biz bu partiyi böylece bunlara teslim edemeyiz. Bunların ne olduğu belli değil.

Fotoğraf: Engincan Güneş

“Gençlerimizin Bu Teşkilatta Sonsuz Söz Hakları Var”

MHP’de gençlerin söz hakkı ne kadardır?

MHP gençlik hareketidir. Şu anda bu hareket Ülkü Ocaklarıdır. Sonsuz söz hakları vardır.  Genel başkanımız da bizlere: “Partiyi gençleştirin, ocaklarımıza sahip çıkın” diyor. Bu ocaklarımız da ise kaliteli insanlar, Türk milletine yakışan, bu ülkeye hizmet eden gençleri yetiştirmeye çalışıyoruz. Yani gençlerimizin bu teşkilatta sonsuz söz hakları vardır.

MHP yenilenme dönemi belli mi?

2020’de başlayacak. 2023 lider ülke Türkiye’sine, Türkiye’yi hazırlayacak parti yöneticileridir. Bu yüzden, bu yenilenme kimden en üst seviyede verim alınıyorsa, onlarla bu yenilenme dönemine girilecektir.

Alparslan Türkeş döneminde başkanlık sistemi reddedilmişti. Fakat Devlet Bahçeli kabul etti. Bunun sebebi nedir?

Bu doğru bir sistem. Kurum ve kuramları ile tamamen oturması için birkaç yıla ihtiyaç var. Bu sistem birinci yılı yeni dolduruyor. Yani büyük seçimlere kadar bu sistem yerine oturacaktır. Alparslan Türkeş döneminde kabul edilmemesinin sebebi: Komünizm gibi sistemlerin getirilmesinin istenmesi ve tamamen Türkiye’nin hazır ortamda olmamasıdır. 80 dönemleri gibi sürekli tartışma kavga arasında geçmiştir. 60 dönemi ve 80 dönemi de belli dönemlerdir. Bu dönemlerde yapılmaması tabi ki doğrudur. Bizlerde o dönemlerde olsaydık yapmazdık. Fakat bu dönemde uzman kişilerle de görüşülüp ortamın müsait olmasından dolayı bu birliktelik gerçekleştirilmiştir. Sonuçta bu işin sonunda bizim milletimizin refahı, devletimizin bekası varsa üstümüze de düşen budur.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Sizlerin böyle çabalaması bizleri gururlandırıyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi: “Bütün ümidimiz gençliktedir. Biz sizlere güveniyoruz. Özellikle böyle çabalayan gençler görmek ümidimizi yeşertiyor”.

Fotoğraf: Engincan Güneş

Haber: Zehra Aksümer – Hüseyin Buğdaycı