Güncel MANŞET

MHP İstanbul İl Sekreteri Osman Gür’le Söyleşi

Fotoğraf: Hüseyin Buğdaycı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İstanbul İl Sekreteri Osman Gür’le siyasete dair bir görüşme gerçekleştirdik.

Ülkenin içinde bulunduğu siyasi atmosfer göz önüne alındığında Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) kendisini nerede konumlandırılıyor?

Şu anki atmosfer olarak değil de 15 Temmuz öncesi ve sonrası olarak ayıralım. 15 Temmuz öncesinde söylediğimiz her şeyin arkasındayız. Fakat 15 Temmuz sonrasında Türkiye’de oluşturulmak istenen; kaos, karmaşa ve darbenin bir parçası olmamak adına hükümetimizin yanında olduğumuzu Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli 15 Temmuz gecesi saat 22.00 civarında MHP Genel merkezin ışıklarını açarak şu şekilde açıkladı: Bu bir kalkışmadır. Biz bu kalkışmada devletimizin yanındayız.”  Bundan sonra oluşan milli birlik, AKP ile oluşan Cumhur İttifakı sonrasında gelen sistem değişikliğini 7 Ağustos’ta yapılan demokrasi şöleninde MHP Genel Başkanı net ifadeleri ve ince ayrıntıları ile anlattı. Bu konuşmalar ise Türkiye’de en çok dinlenen ve izlenen konuşmalardır. Biz aslında bu değişimlerde büyük bir belirleyici rol oynadık. Bizim durduğumuz yer devletimizin yanı ve milletimizin birliğidir. Şu an her gün bombalar patlayan güvensiz ülke konumundan çıkıp en güvenli ülke konumuna geldik. Bu sene turizmde rekor kırmış bir Türkiye ile karşı karşıyayız. İşsizlik, ekonomi gibi sıkıntılar var. Fakat ülke öncelikle ulusal güvenliğini sağlamak zorundadır. S 400 alımına bile karşı çıkan bir iktidar vardı. Buna rağmen genel başkanımız, ne kadar önemli bir mesele olduğunu her grup toplantısında ve mecliste gündeme getirerek şu an da Türkiye’de S400 hava savunma sisteminin yaklaşık üçte ikilik bölümünü getirtti. Diğer bölümü de yaklaşık nisan ayına kadar bitecek. Türkiye’nin güçlü bir hava savunma sistemi olacaktır. Buna karşı gelen bir yapı var: Onların millet bizim de ısrarla zillet dediğimiz ittifak… Onlara karşı MHP’nin duracağı yer devletinin ve milletinin yanıdır.

MHP’ yi diğer partilerden ayıran en önemli özellik nedir?

Muhalefetliğini bir kenara bırakarak devletin güven ve bekasını sağlamak için gereken partiye gereken desteği sağlamaktır. Milliyetçi Hareket Partisinin en önemli 3 unsuru vardır; Vatan, Devlet ve Millet.

Fotoğraf: Engincan Güneş

“Menfaatlere Uymayan Siyasi Faaliyetler Kapanmalıdır”

12 Eylül döneminde kapatılan partiler 27 Eylül 1992’de  yeniden açılmıştı. Sizce şu anki dönemde siyasi bir partinin kapatılması ne kadar doğru?

Kendi kanaatimce Türkiye Cumhuriyeti’nin menfaatlerine uymayan siyasi faaliyetler varsa kapanmalıdır. Demokratik anlamda mücadele veren 50-51 tane siyasi parti vardır. Bunlara örnek vermek gerekirse: Bağımsız Türkiye, Barış Partisi, Millet Partisi gibi… Bu partiler oy almıyor ama seçime gitmeye devam ediyor.  Milliyetçi Hareket Partisi’nden devlet için çalışan kişiler, bürokratlar çıkıyor. Diğer siyasi partilerde de olduğu gibi buna da örnek vermek gerekirse: Cumhuriyet Halk Partisi diyebiliriz. İşini doğru yapana kimse bir şey diyemez. Ama bir belediye başkanı devletin tüm imkanını; PKK’ya yollayıp, teröristler gelsin, faaliyet göstersin, millete kan kustursun sonra da demokratik bir siyasi partiyim desin. Bunun açıklaması yok. Bu yüzden bu tip partilerin kapatılması en doğru karardır. Fakat kapandığı zaman da onların oyunu alabilmek adına bazı siyasi varyasyonlar yapılıyor. Sayın Kılıçdaroğlu bunun en basit örneğidir. Cumhuriyet Halk Partisi kongresinde; Özerklik şartını getireceğiz.” diyen bir ana muhalefet partisi genel başkanı var. Diğer bir örnek ise: İstanbul’da seçilmiş Büyükşehir Belediyesi Başkanımız; ”Aklım askerlerimizle beraber ama yüreğim kan ağlıyor” diyerek burada kime mesaj veriyor? HDP tabanından oy aldı, alırken bir sürü vaatleri vardı. Bu mesajı bizler buna yoruyoruz.

Fotoğraf: Engincan Güneş

“Liderler Kolay Yetişmiyor”

2 Kasım 2002’de 8.34 oy alarak meclis dışında kalan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli istifa kararı almıştı. Bu karar neden değişti?

Evet böyle bir karar söz konusuydu. Fakat partimizin yetkili kurulları toplanarak bu istifanın yanlış olacağını, sinirle alınmış bir karar olduğunu söylediler. Sonuçta liderler kolay yetişmiyor. Milliyetçi Hareket Partisinin, Sayın Bahçeli olmadan dağılacağını düşündüğümüz için kararından vazgeçirdik. Bunlar siyasette olan şeylerdir.

Diğer siyasi partilerin gençlik kolları var. Fakat MHP’nin gençlik kolları yok. Bunun sebebi nedir?

Bizim gençlik kollarımız Ülkü Ocaklarıdır. Tüm Türkiye’de örgütlendiğimiz, gençleri doğru yetiştirmeye çalıştığımız yerdir. Devletin teminatı Ülkü Ocaklarıdır. Kendisini iyi yetiştirmiş, kavgadan uzak, okuyan, Türkiye’nin geleceğini düşünen gençlerdir. Gençlere güveniyoruz.

“Herkes Görevini Yapıyor”

Tüm siyasi partiler bir bütün olarak projelerde yer alıyor mu?

Evet. Mesela şu an içinde bulunduğumuz Barış Pınarı Harekatı’na, CHP zorlada olsa bir destek veriyor, İyi Partide ittifak olduğu için mecbur. Yani herkes görevini yapıyor. Biz bu harekatın yapılacağını 5-6 aydır biliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın: Bir gece ansızın” sözünden tut Genel Başkanımızın Cumhurbaşkanını ziyarete gitmesinden belliydi. Dışarıdan Milliyetçi Hareket Partisi ”Hükümetin Ortağı” diye konuşuluyor. Fakat öyle bir şey söz konusu dahi olamaz. Eski Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı düşünün,bir de şimdikini. Önceden ağzına Türk kelimesini almayan, milliyetçiliği ayaklar altına alan, ”Kızıl Elma neymiş ya?” diyen kişi şimdi Hedef Kızıl Elma!” diyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili bir sürü olup olmadık şeyler söyleyen siyasi partiler de görev alan kişileri ipe diziyor.

Fotoğraf: Engincan Güneş

Haber: Zehra Aksümer – Hüseyin Buğdaycı