anasayfa Eğitim Güncel gunimedya Kültür-Yaşam MANŞET

Lise öğrencilerinin Erasmus+ stajı

Fotoğraf: instagram.com/fatihberlinonline

Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 12. sınıf iletişim öğrencileri Erasmus+ staj programı kapsamında yurt dışında 21 günlük eğitim aldılar. Staj programı iki aşamalı olup, 10 öğrenci 2 refakatçi öğretmen olarak iki grup halinde gerçekleştirilmektedir. İlk grup Almanya’daki stajını tamamlayıp dönerken ikinci grup ise ekim ayı sonu kasım ayı başında staj faaliyetlerini gerçekleştirecek.

Eylül ayı itibari ile Giresun’da stajlarına başlayan öğrenciler altı aylık stajlarının ardından Almanya’nın başkenti Berlin’de toplam 21 günlük staj eğitimine başladılar. Staj faaliyeti kapsamında öğrencilerin kendi alanları doğrultusunda işletmeler belirlendi ve öğrenciler belirlenen alanlarda staj faaliyetini yürüttü. Öğrenciler Giresun’da öğrendikleri mesleki eğitimleri staj programı kapsamında yurt dışında uygulama fırsatı buldular.

Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürü Hasan Mındız, projeye katılmalarındaki amaçlarının okulda verdikleri eğitimin yurt dışındaki karşılığını görmek olduğunu dile getirdi. Mındız, “Türk eğitiminin sürekli tartışma konusu olduğunu biliyoruz. Türkiye’de verilen eğitimin Avrupa ile kıyaslandığında altta olmadığını bu program sayesinde gördük” dedi.

Bekledikleri sonucu aldıklarını söyleyen Mındız, programa katılan 4 öğrencinin başarıları sayesinde iş mektubu aldıklarını dile getirdi. Bunun üzerine iş mektubu alan bu öğrenciler Almanca öğrenmek üzere dil kurslarında eğitim almaya başladı.

“Nitelikli elemanlara ihtiyaçları var”

Program kapsamında öğrencilere refakat eden Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Alan Şefi Yunus Ögetürk, “Öğrencilerimiz Berlin’de fotoğraf tasarımı, profesyonel fotoğraf çekim teknikleri, DSLR ayarları, stüdyo ve ışık ayarının yapılması, haber portalı için video ve fotoğraf tasarlama, haber toplama ve reklam bölümleri gibi birçok alanda staj yapma imkanı buldular” dedi.

Ögetürk, öğrencilerinin mesleki eğitimlerine olan güvenini şu sözlerle aktardı: “Öğrenci sayımızın az olmasından dolayı biz eğitmenler olarak öğrenciler ile birebir ilgileniyoruz. Program kapsamında Almanya’ya gittiğimiz zaman, mesleki eğitim bilen ve gerçekten kendini geliştirmiş nitelikli elemanlara ihtiyaç duyduklarını gördük.”

Ögetürk, öğrencilerin deneyimlerinden bahsederken; “Sadece mesleki eğitim açısından değil öğrencilerimizin çoğu uçağa ilk defa bindi. Yeni yerler görerek, yeni insanlarla tanışarak dünyanın Giresun ve Türkiye’den ibaret olmadığını, farklı toplumların yaşayış biçimlerini birebir görerek tecrübe ettiler” ifadelerini kullandı.

“Onlardan geri kalmışlığımız yok”

Staj programı kapsamında Berlin’e giden Yiğitcan Öz, “2 yıl projenin sonuçlanmasını bekledik. 2 ay önce kesinleştiğinde hemen dil çalışmalarına başladık. Bilgilerimizi tazeleyip Almanya’ya öyle gittik” dedi.

Programa katılan diğer öğrencilerden biri olan Fatih Yılmaz, yurt dışındaki eğitim sistemi ile Türkiye’deki eğitim sisteminin arasında farklılık olmadığını dile getirdi. Tek farklılığın onlara göre teknoloji olduğunu şu sözlerle ifade etti: “Bize göre aramızda pek bir fark yok. Sadece onlar son teknolojiye daha çabuk erişebilirken biz daha alt modellerde uygulama yapıyoruz. Fakat bu da mesleki eğitim olarak bir farklılık olmadığı gibi geri kalmışlığımız da yok.”

 

Haber: Muhammed Kaan Daşçı