anasayfa Fakülteden Haberler Güncel gunimedya Kültür-Yaşam MANŞET Üniversiteden Haberler

Kuş dili ile kadına şiddete ‘hayır’

Doğu Karadeniz halkının kendine has iletişim pratiği olan ve UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde yer alan “Kuş Dili” ile 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde kadına şiddete “hayır” denildi.

İHA’dan alınan bilgiye göre Giresun Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile Giresun Üniversitesi Tirebolu İletişim Fakültesi tarafından farkındalık projesi için hazırlanan videoda Çanakçı ilçesine bağlı Kuşköy köyünde yaşayanlar kuş dili ile “Kadına şiddete hayır”, “Bizim topraklarımızda kadına şiddet değil, sevgi vardır”, “Aile sevgi ve saygıyla tamamdır” ifadelerine yer verildi.

Kameramanlığını ve yönetmenliğini Arş.Gör. Gökhan Toptepe’nin üstlendiği çalışmaya Öğr. Gör. Zafer Akar kurgu yönetmeni, Öğr. Gör. Hakkı İşcan ise kurgu operatörü olarak destek verdi. Drone operatörlüğünü Serkan Hüseyinli ile Ömer Karataş ve saha asistanlığını Duhan Aslan’ın yaptığı proje kadınların uğradığı şiddete karşı verilen mücadeleyi oldukça farklı bir şekilde dile getirmesiyle hem devlet yetkilerinin hem de ulusal basının dikkatini çekti.

Fotoğraf: Show Haber
Fotoğraf: Show Haber
Fotoğraf: Giresun İleri Gazetesi
Fotoğraf: Yeşilgiresun Gazetesi
Fotoğraf: Giresun Güncel Gazetesi

Biz de Gunimedya ailesi olarak ‘Kadına Şiddet Hayır’ diyor ve hem akademisyenlerimizi hem de öğrencilerimizi yaptıkları bu anlamlı proje için tebrik ediyoruz.

 

Haber: Nagihan Bektaş