Fakülteden Haberler Güncel gunimedya Kültür-Yaşam MANŞET Üniversiteden Haberler

Küresel kriz Amazon’u da vurdu

Türkiye’de de hizmet veren ABD merkezli e-ticaret şirketi Amazon, 1994’teki kuruluşundan bu yana en büyük işten çıkarmayı yaşayacak.

New York Times’ın (NYT) konuyla ilgili isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberinde, küresel ekonomide belirsizliğin artmasıyla Amazon’un küresel iş gücünün yüzde 3’üne denk gelen 10 bin kişiyi işten çıkarmaya hazırlandığı aktarıldı. Haberde, işten çıkarmaların insan kaynakları, perakende ve yapay zeka destekli sanal asistan Alexa gibi ürünleri içeren cihazlar departmanından olacağı ve bu hafta işten çıkarılmaların başlaması ön görülüyor.

 Küresel ekonomik belirsizliklerle karşı karşıya gelen şirketler, maliyetlerini düşürmeye yönelik adımlar atmak ve işe alımları durdurmak zorunda kalıyor.

Amazon tarafından konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmazken, gerçekleşirse ABD’li şirketin 1994’teki kuruluşundan bu yana en büyük işten çıkarması olacak. Öte yandan, 9 Kasım’da Facebook, İnstagram ve WhatsApp’ın sahibi olan Mark Zuckerberg , 11 binden fazla çalışanını işten çıkaracağını duyurdu.

Muhabir: Tuğçe Osmanoğlu