anasayfa Eğitim Fakülteden Haberler Güncel gunimedya MANŞET Üniversiteden Haberler

“Kredi Yurtlar Kurumu” öğrencilerine özgürlük kısıtlaması

KYK

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı olan Kredi ve Yurtlar Kurumu  yurtlarında kalan öğrencilerin,  75 gün olan yurt izni 30 güne düşürüldü.

iZİN

Kredi Yurtlar Kurumu yurdu öğrencileri, izin almak için girdikleri “Gencizbiz” uygulamasını kullanırken, izin alma haklarının 30  güne indiğini  fark ettiklerini ve habersiz bir şekilde gelen bu kısıtlamaya tepki gösterdiklerini dile getirdiler. Yurt da kalan öğrenciler arasında bulunan Ebru S. “Halkla İlişkiler öğrencisiyim.  Sosyal etkinlikler, eğitimler, geziler olsun bunlara katılmak istiyoruz. Ancak 75 gün izin hakkımız 30 güne indirildi.  Zaten ekonomik şartlar sebebi ile kısıtlanan sosyal yaşantımız şimdi tam manası ile yok edildi” dedi.

“Bizler Ne Zaman Değer Göreceğiz”

İzin haklarının düşürülmesi hakkında tepkisini dile getiren bir diğer yurt öğrencisi Melike B. ise “Herkes yakın çevrelerden gelip gitmiyor. Dolayısıyla ben bir ev iznimde, iznimin yarısından çoğunu kullanıyorum. Bu durumda benim sosyal hayatım hiç mi olmayacak. KYK’ da zaten yemeğin kısıtlılığı, internet yetersizliği ve öğrenci fazlalığı gibi sorunlar yeterince bizleri yorarken bir de üstüne izinlerin indirilmesi, bizler ne zaman değer göreceğiz” dedi.

Ekonomik koşullardan dolayı çalışması gerektiğini belirten yurt öğrencisi Gonca İ. ise şunları söyledi; ‘’Haftanın 2 günü çalışıyorum. Çalıştığım yerde ise çıkış saatlerim saat 00.00’ ı bulabiliyor. Dolayısı ile arkadaşlarımda kalmam gerekiyor bu durumda benim yaşayacağım mağduriyeti hiç düşünüyor musunuz’’ dedi.

İZİN

“Üniversite Gençlerinin Güçlenmesi, Gelişmesi Ve Özgürleşmesinden Yanayız”

Konu ile ilgili görüş belirten Eğitimsen Genel Başkanı Nejla Kurul “Üniversite öğrencileri üzerindeki izin baskısı, izin günlerinin fiilen azaltılmış olması bu bağlamda gençlerin özgürleşmesi önündeki engel olarak değerlendirilebilir. Ayrıca yönetmelik değiştirilmeden izinli gün sayısının 75 günden 30’a indirilmesi de keyfi bir uygulamadır. Öğrenciler bu bağlamda izin haklarını savunmalıdır. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda ki engellemeler karşısında zengin ittifaklar ve koalisyonlar oluşturarak güçlerini arttırmalıdırlar. Eğitim Sen olarak üniversite gençliğinin güçlenmesi, gelişmesi ve özgürleşmesinden yanayız” dedi.

Konuyla ilgili resmi bir açıklamanın bulunmaması üzerine soru yönelttiğimiz Kredi Yurtlar Kurumu İletişim Merkezi Yetkilileri, ellerine resmi bir belge gelmediğini fakat taraflarına iletilen mesajla, izinler  30 güne düştü bilgisinin verildiğini söylediler.  KYK resmi internet sayfası izin işlemleri kısmında ise,  hala 75 gün izin haklarının olduğu açıklamanın güncellenmemesi,  durumu çelişkili bir hale getirdi

Muhabir: Merve USLUDİL

yorum sayısı 2

Yorum yapmak için buraya tıklayın
  • … [Trackback]

    […] There you will find 62005 additional Info on that Topic: gunimedya.com/kredi-yurtlar-kurumu-ogrencilerine-ozgurluk-kisitlamasi/ […]

  • … [Trackback]

    […] Here you will find 60804 more Information to that Topic: gunimedya.com/kredi-yurtlar-kurumu-ogrencilerine-ozgurluk-kisitlamasi/ […]