Güncel MANŞET

Kaymakam KADES’i anlatıyor

Piraziz kaymakamı Kezban Yerlikaya, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Kapsamında halka bilgilendirme yaptı.

Bulancak Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü personelleri ve kurum amirleri ile birlikte ilçe merkezinde, okul, işyerleri ve esnafları ziyaret eden Yerlikaya, toplumsal farkındalığın artırılması amacıyla hazırlanan bildirileri insanlara dağıttı.

Kaymakam Kezban Yerlikaya, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde ki kursiyerler ve Giresun Üniversitesi Piraziz Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerini de ziyaret ederek telefonunda yüklü bulunan Kadına Acil Destek Uygulaması “KADES” uygulaması ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Yerlikaya, kadınların telefonlarına uygulamayı bizzat kendi indirerek yardımcı oldu.

KADES nedir?

KADES, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan bir uygulama. Bu uygulamayla beraber son yıllarda ciddi artış gösteren kadına şiddetin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Bu uygulama sayesinde, tehlike içerisinde olan kadınlar tek bir tuşla, polise konumunu bildiriyor. Bu uygulama sayesinde aile içi ya da herhangi bir şekilde şiddet mağduru olan kadınlar hızlı bir şekilde yardım alabiliyor.

KADES nasıl indirilir?

-KADES’i indirmek için, öncelikle akıllı telefonunuz aracılığıyla Google Play Store ya da Apple Store giriniz.

-Ardından arama kısmına “Kadın Destek Uygulaması (KADES)” yazarak  uygulamayı indire tıklayınız.

-Uygulama indikten sonra Bilgilerinizi (T.C. Kimlik Numarası, Ad, Soyad, Doğum yılı ve Cep Telefon Numarası) giriniz.

-Bilgiler girildikten sonra doğrula butonuna basarak, telefonunuza gelen aktivasyon kodunu giriniz.

Aktivasyon koduyla birlikte uygulama kullanıma açılmış olacaktır. Ekranınızda bulunan daire şeklindeki butona bastığınız zaman 155 Polis İmdat Acil Merkezine bildiri ulaşacak ve olay yerine en yakın olan ekip sevk edilecek.

 

Editör: Zeynep KAYA