çevre Fakülteden Haberler Güncel gunimedya MANŞET Üniversiteden Haberler

Karayaka Koyunu Irklaştırılıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Koordinatörlüğünde yürütülen “Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi” Giresun ve Trabzon illerinde de yürütülüyor. Amaç, Karayaka türü koyun ırkının geliştirilmesidir.

Bakanlığın yürüttüğü projeyle; Karadeniz iklimi ve coğrafi şartlarına adaptasyon sağlayan kalın-kaba yapağılı ve yağsız kuyruklu Karayaka koyunlarının ırk haline getirilerek  ıslah çalışmalarının yürütülmesi, ırkın fiziki ve verim özelliklerini taşıyan taban ve elit sürülerin elde edilmesi amaçlanıyor.

 Yetiştiricilere 2 milyon 976 bin lira destek sağlandı.

Bu kapsamda Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda Yürütme Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. TAGEM yetkilileri tarafından toplantı öncesinde her iki ilin proje teknik elemanları tarafından saha çalışmalarıyla ilgili sunumlar yapıldı Verilen bilgiye göre; Giresun ilinde 2011-2015 yılları arasında yürütülen 1’inci ıslah projesine dahil olan koyun yetiştiricilerine 1 milyon 354 bin lira ve 2018 yılında başlayan ve halen devam etmekte olan 2’nci ıslah projesine dahil olan koyun yetiştiricilerine de 1 milyon 622 bin lira olmak üzere toplamda 2 milyon 976 bin lira nakdi destek sağlandı.

Projenin Yürütme Kurulu Toplantısına; Bakanlık TAGEM yetkilileri, Giresun İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı, Giresun ve Trabzon Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürleri, Proje Lideri, Giresun ve Trabzon İlleri Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanları ve proje teknik elemanları katıldı.

Editör: Tevrat Güner